No:210/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ-ın Arizona ştatının Nümayəndələr palatasının spikeri Cavan Mesnardı qəbul edib
Görüşdə Azərbaycan - ABŞ münasibətləri, habelə iki ölkə arasında əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Cavan Mesnard Azərbaycana ilk dəfə səfər etdiyini qeyd edərək öz yüksək təəssüratlarını bölüşdü. O, təmsil etdiyi Arizona ştatının kənd təsərrüfatı və yüksək texnologiyalar sahəsində əldə etdiyi uğurlardan danışdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov ABŞ-ın ayrı-ayrı ştatları, o cümlədən Arizona ştatı ilə birbaşa təmasların qurulması və əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin hər iki tərəfin maraqlarına cavab verdiyini dedi. O, yüksək texnologiyalar, kənd-təsərrüfarı, turizm, mədəniyyət və digər sahələrdə Azərbaycan və Arizona ştatı arasında əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanların olduğunu qeyd etdi.
Azərbaycanın multikulturalizm ənənələrindən danışan Nazir əsrlər boyu Azərbaycanda müxtəlif dini icmaların sülh və qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşadığını bildirdi.
Görüşdə, həmçinin, ABŞ-ın yerli qanunverici orqanları ilə əlaqələrin inkişaf etdirilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

No:210/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Javan Mesnard, Speaker of the Arizona House of Representatives of the United States of America
At the meeting, the sides exchanged their views on Azerbaijan-United States relations, as well as the current status and prospects of cooperation between the two countries.
Javan Mesnard shared his high impressions about the capital Baku as he pays visit to Azerbaijan for the first time. He talked about the achievements of the State of Arizona in the fields of agriculture and high technologies.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov noted that the establishment of direct contacts and development of cooperation with the States of United States of America including Arizona is in the interest of both sides. He noted that there are favorable opportunities for the cooperation in the fields of high-tech, agriculture, tourism, culture and others between Azerbaijan and Arizona.
Talking about the traditions of multiculturalism in Azerbaijan, Minister mentioned that different religious confessions historically lived in peace, harmony and mutual understanding in Azerbaijan.
During the meeting, they also discussed development of cooperation with the local legislative bodies of the United States.