No:209/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Qambiya xarici işlər naziri Mamadu Tanqara ilə görüşünə və iki ölkə arasında sazişin imzalanmasına dair mətbuat məlumatı
04 may 2024 23:03
4 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qambiyaya işgüzar səfəri çərçivəsində Qambiya Respublikasının xarici işlər, beynəlxalq əməkdaşlıq və xaricdəki qambiyalılar naziri Mamadu Tanqara ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında diplomatik passport sahibləri üçün viza tələbinin aradan qaldırılması barəsə saziş nazirlər tərəfindən imzalanıb.

No:209/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs, International Cooperation and Gambians Abroad of the Republic of The Gambia, Mamadou Tangara, and the signing of an agreement between the two countries
04 May 2024 23:03
On 4 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs, International Cooperation and Gambians Abroad of the Republic of The Gambia, Mamadou Tangara, within the framework of his working visit to the Republic of The Gambia.
During the meeting, an agreement on the abolition of the visa requirement for holders of diplomatic passports between the two countries was signed by the ministers.