No:209/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Çinin Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfirini qəbul edib.
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Çin Xalq Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Quo Mini qəbul edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov xanım Quo Mini Azərbaycana səfir təyin olunması münasibətilə təbrik etdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı. Nazir Çinin hər zaman, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, xüsusilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvü kimi Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına verdiyi dəstəyin yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı. Həmçinin Nazir Elmar Məmmədyarov ikitərəfli əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini qeyd etdi və son zamanlar baş tutan qarşılıqlı səfər mübadiləsinin münasibətlərin daha da dərinləşməsinə təkan verdiyini bildirdi.
Səfir Quo Min Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasına sonuncu işgüzar səfərinə və bu səfər çərçivəsində baş tutmuş Çin Xalq Respublikasının Sədri Zati-aliləri cənab Si Cinpin ilə görüşü, eləcə də Çin Xalq Respublikasının Xarici İşlər naziri Van İnin Bakıya ilk rəsmi səfəri də daxil olmaqla tərəflər arasında son zamanlar həyata keçirilən yüksək səviyyəli qarşılıqlı təmasların ikitərəfli münasibətlərin daha da genişləndirilməsinə töhfə verdiyini vurğuladı. İki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edən səfir Quo Min, qarşılıqlı etimad əsasında ölkələrimiz arasında davamlı surətdə inkişaf edən siyasi dialoqun ruhuna uyğun olaraq, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı.

No:209/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received newly appointed Ambassador of China to Azerbaijan.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Guo Min, newly appointed Ambassador of the People’s Republic of China to the Republic of Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Ms. Guo Min on being appointed as Ambassador to Azerbaijan and wished her success in the future activities. Minister commended the support of China, especially as a permanent member of the UN Security Council and including within the international organizations, to the sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan. Also Minister Elmar Mammadyarov underlined the successful development of bilateral ties and referred to the recent mutual exchange of visits as important impetus to further deepening of the relationships.
Ambassador Guo Min emphasized that the latest high level mutual contacts between the two states, including the last working visit of the President of the Republic of Azerbaijan His Excellency Mr. Ilham Aliyev to the People's Republic of China and his meeting with the Chairman of the People's Republic of China His Excellency Mr. Xi Jinping, official visit of Mr. Wang Yi, the Minister of Foreign Affairs of the People's Republic of China to Azerbaijan, contributed to further expanding the bilateral relations. Ambassador Guo Min noted that she will spare no efforts to further develop the relations between the two countries and underlined the necessity to enhance economic and trade relations in line with consistently developing political dialogue between our countries based on the mutual confidence.