No:208/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Qida Təhlükəsizliyi üzrə İslam Təşkilatının baş direktoru Berek Eren ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
04 may 2024 22:36
4 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Bancul Sammitində iştirakı çərçivəsində Qida Təhlükəsizliyi üzrə İslam Təşkilatının (IOFS) baş direktoru Berek Eren ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və IOFS arasında əməkdaşlıq imkanları, ölkəmizin beynəlxalq yardım proqramları müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin İƏT çərçivəsində müxtəlif sahələr üzrə ixtisaslaşmış qurumlar ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanın donor dövlət kimi beynəlxalq yardım fəaliyyəti barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov, qida təhlükəsizliyi kimi vacib bir çağırış üzrə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd edib.
Cari ildə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi fonunda, qida təhlükəsizliyi sahəsinin iqlim dəyişikliyi ilə bağlılığını nəzərə alaraq, COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarının nəzərdən keçirilməsinin faydalı ola biləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Baş direktor Berek Eren öz növbəsində Azərbaycana İƏT çərçivəsində aktiv fəaliyyət və töhfələrinə görə təşəkkür edərək, IOFS-nin missiya və proqramlarından bəhs edib.

No:208/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Director General of the Islamic Organization for Food Security, Berek Eren
04 May 2024 22:36
On 4 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Director General of the Islamic Organization for Food Security (IOFS), Berek Eren, within the framework of his participation in the Banjul Summit of the Organization of Islamic Cooperation (OIC).
During the meeting, cooperation opportunities between Azerbaijan and the IOFS, as well as Azerbaijan’s international assistance programs, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov highlighted that Azerbaijan is interested in developing cooperation with specialized institutions operating in various fields within the framework of the OIC.
Minister Jeyhun Bayramov, providing detailed information to the other side about Azerbaijan’s international assistance activities as a donor state, noted the importance of mutually beneficial cooperation on such an important challenge as food security.
Against the backdrop of Azerbaijan’s hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) this year, taking into account the linkage of the food security sector with climate change, it was noted that considering cooperation opportunities within the framework of COP29 could be beneficial.
Director General Berek Eren, for his part, expressed gratitude to Azerbaijan for its active activities and contributions within the framework of the OIC, and spoke about the mission and programs of the IOFS.