No:207/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan baş naziri N.Paşinyanın 13 aprel tarixində hökumət iclasında çıxışı zamanı səsləndirdiyi iddialarla bağlı şərhi
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın 13 aprel tarixində hökumət iclasında çıxışı zamanı Laçın istiqamətində baş vermiş son təxribatda məsuliyyəti Azərbaycan tərəfinin üzərinə atması, Azərbaycanı Praqa və Soçi görüşləri çərçivəsində üzərinə götürdüyü öhdəlikləri pozmaqda təqsirləndirməsi tamamilə əsassızdır və qəbuledilməzdir.
Avropa İttifaqının bir gün əvvəlki bəyanatına istinad edən Baş nazirin delimitasiya üçün 1991-ci il sərhəd xəttinin əsas götürülməsi ideyasını təkrarlaması bir sıra qərəzli məqamları ehtiva edir. Belə ki, Ermənistan Baş nazirinə xatırlatmaq istərdik ki, Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı başladılan işğal siyasəti nəticəsində, 1990-cı ildə Kərki və Bağanis Ayrım kəndləri Ermənistan tərəfindən işğal edilib. Bununla yanaşı, Ermənistanın Üçtərəfli bəyanata zidd olaraq, Azərbaycan ərazilərindən hələ də erməni silahlı qüvvələrinin çıxırmaması, 8 Azərbaycan kəndini işğal altında saxlaması məlumdur. Bu xüsusda, Baş nazir ilk öncə 1991-ci il sərhədləri dedikdə nə nəzərdə tutulduğu məsələsinə aydınlıq gətirməlidir.
Ermənistanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı iddiaları davam etdirməsi və bu ərazilərdən qüvvələrini geri çəkməməsi Praqa və Soçi razılıqlarının ciddi şəkildə pozulmasının və Ermənistanın sülh prosesində maraqlı olmamasının bariz nümunəsidir.
Ermənistanın Azərbaycanda həyata keçirdiyi təxribatlara və qeyri-qanuni fəaliyyətlərə son qoymaq məqsədilə Laçın yolunun başlanğıcında sərhəd nəzarət-keçid məntəqəsinin yaradılması barədə Azərbaycanın təklifinə müsbət cavab vermək əvəzinə, Ermənistan tərəfi Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin Laçın yolu ilə bağlı qərarını da təhrif etməkdən çəkinmir. Qeyd edək ki, Azərbaycan hökumətinin Laçın yolunda baş verən etirazların təşkilatçısı olduğu iddiası məhkəmə tərəfindən rədd edilib, “yolun bağlandığı” və “ərazinin blokadada” saxlandığı barədə iddiaların heç bir əsası yoxdur.
Ermənistan tərəfini əsassız bəyanatlar vermək əvəzinə, ötən ilin dekabr ayından bəri imtina etdikləri sülh sazişi üzrə danışıqlara geri qayıtmağı, kommunikasiyaların açılması, qüvvələrini Azərbaycan ərazilərindən tam çıxarılması daxil olmaqla, Üçtərəfli bəyanatdan irəli gələn öhdəliklərə riayət etməyi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı addımlardan çəkinməyi tələb edirik.

No:207/23, Commentary of the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Aykhan Hajizada on the allegations made by the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan in his speech at the meeting of the government held on April 13, 2023
13 April 2023 19:06
Allegations made by the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan during his speech at the meeting of the government dated April 13, 2023, shifting blame to Azerbaijan for the latest provocation in the vicinity of Lachin, and accusing Azerbaijan of not fulfilling its obligations undertaken within the Prague and Sochi meetings, are completely groundless and unacceptable.
The Prime Minister`s reiteration of the idea of using the 1991 border as a basis for delimitation, referring to the statement of the European Union made a day earlier, contains a number of controversial points. We would like to remind the Prime Minister of Armenia that, in 1990 Karki and Baghanis Ayrim villages of Azerbaijan were occupied as a result of the occupation policy of Armenia against Azerbaijan. Moreover, it is obvious that contrary to the Trilateral Statement, Armenia has not yet withdrawn its armed forces from the territories of Azerbaijan, and is still keeping 8 Azerbaijani villages under occupation. In this regard, the Prime Minister should first clarify what is meant by the 1991 borders.
Armenia`s continued claims against Azerbaijan`s territorial integrity and sovereignty, and its failure to withdraw its forces from these territories is a striking example of a serious violation of the Prague and Sochi agreements and Armenia`s lack of interest in the peace process.
Armenia, instead of positively responding to Azerbaijan`s proposal to establish a border checkpoint at the beginning of the Lachin road to cease the provocations and illegal activities carried out by Armenia in Azerbaijan, does not refrain from distorting the decision of the International Court of Justice regarding the Lachin road. We would like to note that the claim that the Azerbaijani government is the alleged organizer of the protests on the Lachin road was rejected by the Court, and the claims that “the road was closed” and “the area was blocked” are baseless.
We demand that Armenia, instead of making baseless statements, returns to the negotiations on the peace agreement, which it refused since December last year, opens communications, complies with the obligations arising from the Trilateral Statement, including the complete withdrawal of its forces from the territories of Azerbaijan, and refrains from taking steps targeting the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.