No:207/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Almaniyanın səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
31 iyul 2020 06:20
Bu ilin 30 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Volfqanq Maniqi qəbul etdi.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan və Almaniya arasında mövcud olan əməkdaşlıq münasibətlərinin bir sıra sahələr, o cümlədən iqtisadi, ticarət, humanitar, mədəniyyət və digər istiqamətlər üzrə inkişafına dair fikir mübadiləsi apardılar.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan, eləcə də bölgədə təhlükəsizliyə hədə olan Ermənistanın işğalçılıq siyasəti, iki dövlətin beynəlxalq sərhədində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən sonuncu hərbi təxribatı, eləcə də bölgədəki cari vəziyyət barədə qarşı tərəfi məlumatlandırdı. Ermənistanın rəhbərliyinin ziddiyyətli bəyanat və əməllərinin, eləcə də sonuncu planlaşdırılmış təxribatın münaqişənin həlli üzrə aparılan danışıqlara zərbə olduğu qeyd olundu. Azərbaycanın mahiyyət üzrə və nəticəyə yönəlik danışıqları dəstəklədiyini vurğulayan nazir, Azərbaycanın ərazilərinin işğalı ilə heç zaman barışmayacağını və danışıqların məhz işğalın nəticələrinin aradan qaldırılmasına xidmət etməli olduğunu qeyd etdi.
Səfir Volfqanq Maniq səmimi qəbula görə təşəkkürünü ifadə edərək, Almaniya Xarici İşlər naziri Hayko Maasın Ceyhun Bayramova ünvanladığı təbrik məktubunu təqdim etdi. İki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə mövcud olan əməkdaşlıq əlaqələrinin bundan sonra da inkişaf edəcəyindən əminlik ifadə olundu.

No:207/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with Ambassador of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan
31 July 2020 06:20
On July 30, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Wolfgang Manig, Ambassador of the Federal Republic of Germany to the Republic of Azerbaijan.
At the meeting, the sides exchanged views on the development of cooperation between Azerbaijan and Germany in political, economic, trade, humanitarian, cultural and other spheres.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor about the policy of aggression of Armenia that poses a threat to regional security, the latest military provocation committed by the Armenian armed forces along the international border between the two states, as well as current situation in the region. It was noted that the contradictory statements and actions of the Armenian leadership, as well as the latest pre-planned provocation, create obstacles to the conflict settlement negotiations. While stressing that Azerbaijan supports substantive and result-oriented negotiations the Minister noted that Azerbaijan would never reconcile with the occupation of its territories and emphasized that the negotiations should serve to eliminate the consequences of the occupation.
Ambassador Wolfgang Manig expressed appreciation for the warm reception and delivered the congratulation letter from Mr. Heiko Maas, Minister of Foreign Affairs of Germany to the Minister Jeyhun Bayramov and wished him success in his activities. The confidence was expressed over the further development of existing cooperation between the two countries in various fields.