No:206/25, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) “Voice of Asia: CICA Digest” jurnalının 2025-ci il üzrə ilk buraxılışına dair mətbuat məlumatı
22 may 2025 20:04
Azərbaycan Respublikasının sədrlik etdiyi Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) rəsmi mətbuat orqanı olan “Voice of Asia: CICA Digest” jurnalının 2025-ci il üzrə ilk buraxılışı dərc olunub.
Buraxılışda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin AQEM Sədrliyi çərçivəsində strateji prioritetlərə dair baxışı geniş işıqlandırılıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən pan-Asiya dialoqunun təşviqi, institusional innovasiya və davamlı regional inkişaf kimi istiqamətlər üzrə əsas strateji hədəflər jurnalda öz əksini tapıb. Bu strateji çərçivədən irəli gələrək, rəqəmsal inkişaf, mədəniyyətlərarası dialoq, ətraf mühitin qorunması,gənclərin fəal iştirakı və post-münaqişə dövründə mina təmizləmənin bərpa və sabitlik üçün vacib istiqamət kimi əhəmiyyəti vurğulanır.
Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov nəşrin giriş sözündə Azərbaycanın AQEM-in institusional inkişafı və beynəlxalq təşkilata çevrilməsi istiqamətində təşəbbüslərini, o cümlədən “Daha güclü AQEM: Asiyada Əlaqəlilik, Rəqəmsallaşma və Davamlı İnkişaf” mövzusuna əsaslanan strateji prioritetlərini qeyd edib.
Buraxılışda həmçinin AQEM-in elm və təhsil sahəsində təşəbbüsü olan Aparıcı Universitetlərin Tərəfdaşlıq Şəbəkəsinin (PNLU) Koordinasiya Şurasının ilk iclası barədə də məlumat verilir. Qeyd olunur ki, ADA Universitetinin sədrlik etdiyi bu yeni platforma çərçivəsində gənclərin və elmi dairələrin əməkdaşlığının gücləndirilməsi hədəflənib.
Azərbaycanın sədrliyi çərçivəsində AQEM Biznes Şurası İdarə Heyətinin 2025-ci il üzrə keçirilmiş ilk iclasına da yer ayrılıb. Bildirilir ki, iclasda AQEM Biznes Şurasının iclası, BiznesForumu və kiçik və orta biznes (KOB) məhsullarından ibarət sərgi barədə məsələlər müzakirə edilib, eləcə də KOB-un inkişafı, qadınların iqtisadi fəallığı və yaşıl iqtisadiyyata keçid mövzuları diqqət mərkəzində olub.
Buraxılışda həmçinin Bakıda keçirilmiş AQEM-in Yüksək Vəzifəli Şəxslər Komitəsinin ilk iclası barədə də geniş məlumat verilir. Bu iclasda Azərbaycan Sədrliyinin prioritetləri üzv dövlətlər tərəfindən dəstəklənmiş, 2025-ci il üzrə AQEM-in Beyin Mərkəzləri Forumunun Fəaliyyət Planı qəbul edilmiş, AQEM Qadınlar Şurasının və ikinci Baş katib müavini vəzifəsinin təsis olunması təşəbbüsləri irəli sürülmüşdür.
Jurnalda həmçinin Astana şəhərində AQEM üzv dövlətlərinin səfirləri ilə keçirilmiş görüşbarədə məlumat verilir. Görüş zamanı Azərbaycanın Sədrliyinin əsas hədəfləri – təşkilatın beynəlxalq hüquqi statusunun gücləndirilməsi, AQEM Nizamnaməsinin qəbuluna hazırlıq və institusional inkişaf məsələləri təqdim olunub.

No:206/25, Press release on the first issue of the “Voice of Asia: CICA Digest” journal of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) for 2025
22 May 2025 20:04
The first issue of the “Voice of Asia: CICA Digest” journal for 2025, the official publication of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) chaired by the Republic of Azerbaijan, has been published.
The issue extensively highlights the vision of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev regarding strategic priorities within the framework of the CICA Chairmanship. The key strategic goals defined by the President of the Republic of Azerbaijan, including the promotion of pan-Asian dialogue, institutional innovation, and sustainable regional development, are reflected in the journal. Based on this strategic framework, the importance of digital development, intercultural dialogue, environmental protection, active youth participation, and demining in the post-conflict period as a vital direction for recovery and stability is emphasized.
In the foreword of the publication, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov noted Azerbaijan’s initiatives aimed at the institutional development of CICA and its transformation into an international organization, including its strategic priorities based on the theme “Stronger CICA: Connectivity, Digitalization and Sustainable Development in Asia.”
The issue also provides information on the first meeting of the Coordination Council of the Partnership Network of Leading Universities (PNLU), an initiative of CICA in the field of science and education. It is noted that within this new platform chaired by ADA University, strengthening cooperation among youth and academic circles is envisaged.
Within the framework of Azerbaijan’s chairmanship, attention is also given to the first meeting of the CICA Business Council Board for 2025. It is noted that during the meeting, issues related to the session of the CICA Business Council, the Business Forum, and the exhibition of small and medium-sized enterprise (SME) products were discussed, and topics such as SME development, women’s economic participation, and the transition to a green economy were in focus.
The issue also provides extensive information on the first meeting of the CICA Senior Officials Committee held in Baku. At this meeting, the priorities of Azerbaijan’s Chairmanship were supported by member states, the CICA Think Tank Forum Action Plan for 2025 was adopted, and initiatives were put forward for the establishment of the CICA Women’s Council and the position of the second Deputy Secretary General.
The journal also contains information on the meeting held in Astana with the ambassadors of CICA member states. During the meeting, the main goals of Azerbaijan’s Chairmanship — strengthening the international legal status of the organization, preparation for the adoption of the CICA Charter, and institutional development — were presented.
The cover page of the journal reflects information on promoting the tourism potential of our country.