No:203/25, Azərbaycan Respublikası və Xorvatiya Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
20 may 2025-ci il tarixində Zaqreb şəhərində Azərbaycan Respublikası və Xovatiya Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Xorvatiya nümayəndə heyətinə isə bu ölkənin Xarici və Avropa İşləri Nazirliyinin dövlət katibi Frano Matuşiç rəhbərlik edib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Xorvatiya arasında siyasi əlaqələrin inkişaf dinamikası haqqında fikir mübadiləsi aparılıb, bu il iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyinin qeyd olunduğu bildirilib.
Son illərdə yüksək səviyyəli səfər mübadilələrində müşahidə olunan canlanma təqdir edilib, siyasi dialoqun intensivliliyinin təmin edilməsi məqsədilə bu səfərlərin davam etdirilməsi və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində təmasların gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Daha sonra iqtisadi-ticarət sahəsində, o cümlədən ənənəvi və alternativ enerji sahələrində aparılan əməkdaşlıq və gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Bununla yanaşı, humanitar minatəmizləmə sahəsində həyata keçirilən layihələr haqda danışılıb, bu və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün müvafiq müqavilə-hüquq bazasının inkişaf etdirilməsinin önəmi qeyd olunub.
Görüşdə, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət, Ermənistan-Azərbaycan normallaşma prosesi, davamlı sülhün təmin edilməsi istiqamətində ölkəmiz tərəfindən atılan addımlar, qarşıya çıxan maneələr və sülh sazişi istiqamətində son yeniliklər, eləcə də azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən genişmiqyaslı yenidənqurma işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Səfər zamanı F.Rzayev həmçinin Xorvatiyanın digər rəsmi şəxsləri ilə işgüzar görüşlər keçirib və Azərbaycan-Xorvatiya diplomatik əlaqələrinin 30 illiyinə həsr olunmuş konfransda çıxış edib.

No:203/25, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Croatia
21 May 2025 17:29
On 20 May 2025, the next meeting of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign and European Affairs of the Republic of Croatia was held in the city of Zagreb.
The delegation of the Republic of Azerbaijan was led by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, while the Croatian delegation was led by State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of this country Frano Matušić.
During the meeting, an exchange of views was held on the dynamics of the development of political relations between Azerbaijan and Croatia, and it was noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
The revitalization observed in recent years in high-level visits was appreciated, and the importance of continuing these visits and strengthening contacts within the framework of international organizations in order to ensure the intensity of political dialogue was emphasized.
Subsequently, cooperation in the economic and trade sphere, including in the fields of traditional and alternative energy, and future development prospects were discussed. At the same time, projects implemented in the field of humanitarian demining were discussed, and the importance of developing the relevant legal and contractual framework in order to expand cooperation in this and other areas was noted.
During the meeting, detailed information was also provided on the situation in the region in the post-conflict period, the Armenia–Azerbaijan normalization process, the steps taken by our country to ensure sustainable peace, the existing obstacles and the latest developments regarding the peace agreement, as well as the large-scale reconstruction works carried out in the liberated territories.
At the end, an exchange of views was held between the sides on regional and international issues of mutual interest.
During the visit, F. Rzayev also held business meetings with other officials of Croatia and delivered a speech at a conference dedicated to the 30th anniversary of Azerbaijan–Croatia diplomatic relations.