No:203/18, Çin Xalq Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Rəşid Alimov ilə müzakirələr aparıb
18 sentyabr 2018 01:25
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı (ŞƏT) arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi perpektivləri müzakirə edilib.
Azərbaycanın təşkilatla əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək və keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldırmaq niyyətində olduğunu bildirən nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Dialoq Tərəfdaşı statusundan müşahidəçi səviyyəsinə qaldırılmasının vacibliyini diqqətə çatdırdı.
Öz növbəsində, Rəşid Alimov müşahidəçi statusunun əldə edilməsi ilə bağlı Azərbaycanın müraciətinin ŞƏT-in Milli Koordinator Şurasının cari ilin avqust ayında keçirilmiş iclası zamanı müzakirə edildiyini söylədi. O, bu məsələnin ŞƏT ölkələri xarici işlər nazirləri şurasının iclasında baxılacağını dedi.

Press release 18 September 2018 01:25
No:203/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov held discussions with Secretary General of the Shanghai Cooperation Organisation Rashid Alimov
18 September 2018 01:25
The sides discussed the development prospects of cooperation between Azerbaijan and Shanghai Cooperation Organisation (SCO).
Minister Elmar Mammadyarov underlined the importance of elevating the status of Azerbaijan from SCO Dialogue Partner to Observer adding that Azerbaijan is willing to further develop cooperation with the organization and raise its relations to qualitatively new level.
In his turn, Rashid Alimov said that, Azerbaijan's appeal on obtaining the observer status was discussed at the meeting of the SCO Council of National Coordinators held in August of this year.  He added that this issue will be considered at the meeting of the SCO Council of Foreign Ministers.