No:202/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə hücum etmiş terrorçuya qarşı edam hökmünün icrası ilə bağlı şərhi
21.05.2025
27 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə qarşı terror hücumu həyata keçirmiş, Səfirliyin bir əməkdaşını qətlə yetirmiş, iki əməkdaşını isə yaralamış Yasin Hüseynzadəyə qarşı 28 yanvar 2024-cü il tarixində çıxarılmış ölüm hökmü 21 may 2025-ci il tarixində səhər saat 5-də icra olunub.
Edamın icra olunması prosesini Səfirliyimizin 2 nəfər əməkdaşı və məhkəmə prosesində Azərbaycan tərəfindən təyin edilmiş vəkil müşahidə edib.
Sözügedən terror aktını həyata keçirmiş şəxsin ən ağır şəkildə cəzalandırılması Azərbaycanın İran tərəfindən əsas gözləntiləri sırasında idi.
Diplomatik əlaqələr haqqında Vyana Konvensiyasına uyğun olaraq, diplomatik missiyalarımızın təhlükəsizliyinin təmin olunması və bu qəbildən əməllərin qarşısının alınması istiqamətində yerləşmə ölkəsi tərəfindən müvafiq tədbirlərin görülməsi hər zaman əhəmiyyət kəsb edir.
Qarşılıqlı hörmətə və mehriban qonşuluğa əsaslanan Azərbaycan-İran əlaqələrinin inkişafı istiqamətində birgə səylərin davam etdirilməsini vacib hesab edirik.

No:202/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, on the execution of the death sentence against the terrorist who committed an attack on the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran
21 May 2025
The death sentence issued on 28 January 2024 against Yasin Huseynzadeh, who committed a terrorist attack against the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran on 27 January 2023, killing one Embassy employee and wounding two others, was executed on 21 May 2025 at 5 a.m.
The execution process was observed by two employees of our Embassy and a lawyer appointed by the Azerbaijani side during the trial.
Ensuring the harshest punishment for the individual who committed this terrorist act was among Azerbaijan’s primary expectations from the Iranian side.
In accordance with the Vienna Convention on Diplomatic Relations, the host country’s responsibility to ensure the security of our diplomatic missions and to take appropriate measures to prevent such acts remains of utmost importance.
We consider it essential to continue joint efforts towards the development of Azerbaijan-Iran relations based on mutual respect and good neighborliness.