No:202/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Kəlbəcərdə mina partlayışı nəticəsində mülki şəxslərin həlak olması barədə məlumatı
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu və Daxili İşlər Nazirliyinin birgə məlumatına əsasən, 4 iyun 2021-ci il tarixində səhər saatlarında Kəlbəcər rayonunun Susuzluq kəndi ərazisində hərəkət olan yolda çəkiliş qrupunun üzvlərini aparan nəqliyyat vasitəsi tank əleyhinə minaya düşüb. Partlayış nəticəsində çəkiliş qrupunun iki nəfər üzvü, Azərbaycan Televiziyasının operatoru Sirac Abışov və Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin müxbiri Məhərrəm İbrahimov, habelə rayon icra hakimiyyətinin nümayəndəsi Arif Əliyev həlak olub, 4 nəfər isə yaralanıb.
Həlak olanların ailələrinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı bildirir, yaralılara isə Allahdan şəfa diləyirik.
Azərbaycan tərəfi Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüququ, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarını kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan ərazilərində məqsədli şəkildə və geniş miqyasda minalar basdırması məsələsini davamlı şəkildə beynəlxalq müstəvidə qaldırır.
Kəlbəcərdə baş verən bu hadisə bir daha onu göstərir ki, bu ərazidəki minalar Ermənistan tərəfindən, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks-hücum əməliyyatlarından sonra məcburi geri çəkilmə mərhələsində məqsədli şəkildə yerləşdirilib. Məqsəd isə Azərbaycan tərəfinə mümkün qədər ziyan vurmaq və evlərinə qayıdacaq mülki əhaliyə əlavə maneələr yaratmaqdır.
Xatırladırıq ki, bir müddət öncə Kəlbəcər istiqamətində Azərbaycan ərazilərinə daxil olaraq, ərazidə yolların minalanmasına yönəlmiş təxribat törədərkən Ermənistan silahlı qüvvələrinin bir qrupu saxlanılıb. Bu da bir daha onu göstərir ki, Ermənistan tərəfi həm hərbi, həm də mülki şəxslərin həyatı və təhlükəsizliyinə ciddi təhlükə yaratmaqda davam edir, beləliklə də bölgədə vəziyyətin gərginləşməsinə xidmət edir. Ermənistanın bu davranışı regionda sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlığın reallaşdırılmasına başlıca əngəl olmaqda davam edir.
Mülki azərbaycanlıların öz vəzifə borclarını yerinə yetirərkən mina qurbanına çevrilməsinin bütün məsuliyyəti Ermənistanın üzərinə düşür.
Beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın beynəlxalq öhdəliklərini kobud şəkildə pozmasına, o cümlədən məqsədli şəkildə minalar yerləşdirmək siyasətinə göz yummamağa və Ermənistandan beynəlxalq hüquq qarşısında üzərinə götürdüyü öhdəliklərini yerinə yetirməsini tələb etməyə çağırırıq.
Azərbaycan öz tərəfindən sülhü və təhlükəsizliyi təmin etmək üçün bütün müvafiq, o cümlədən lazımi hüquqi tədbirləri görəcəkdir.

No:202/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the death of civilians as a result of a mine explosion in Kalbajar
04 June 2021 16:12
According to the joint information of the Prosecutor General's Office and the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, on the morning of June 4, 2021, a vehicle carrying members of the film crew hit an anti-tank mine on the road in Susuzlug village of Kalbajar region. As a result of the explosion, two members of the film crew, operator of Azerbaijan Television Siraj Abishov and correspondent of the Azerbaijan State News Agency Maharram Ibrahimov, as well as representative of the district executive power Arif Aliyev were killed and four people were injured.
We extend our deepest condolences to the families and friends of the victims and pray for the recovery of the wounded.
Azerbaijan constantly raises, at the international level, the issue of deliberate and large-scale planting of landmines by Armenia in the territories of Azerbaijan in gross violation of international humanitarian law, including the Geneva Conventions of 1949.
This incident in Kalbajar once again shows that the mines in this area were deliberately planted by Armenia during the forced withdrawal after the counter-offensive operations of the Armed Forces of Azerbaijan. The aim is to do as much damage as possible to Azerbaijan and create additional obstacles for the civilian population returning to their homes.
We remind that a group of the armed forces of Armenia was detained while entering the territory of Azerbaijan in the direction of Kalbajar and committing provocation aimed at planting landmines on the roads of the area. This once again verifies that Armenia continues to pose a serious threat to the lives and security of both military and civilians, and as such, serves to aggravate the situation in the region. This behavior of Armenia continues to be a major hindrance to the accomplishment of peace, security and cooperation in the region.
Armenia bears all the responsibilities for the civilian Azerbaijanis becoming the victims of landmines while performing their duties.
We call on the international community not to turn a blind eye to Armenia’s gross violation of its international obligations, including the policy of deliberately planting landmines, as well as to demand that Armenia fulfill its obligations under international law.
For its part, Azerbaijan will take all appropriate, including legal measures, to ensure peace and security.