No:201/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun “Asiyada regional əməkdaşlığa pandemiyanın təsirlərindən istifadə” mövzusunda vebinarda çıxışı
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun “Asiyada regional əməkdaşlığa pandemiyanın təsirlərindən istifadə” mövzusunda vebinarda çıxışı
28 iyul 2020-ci il
Müzakirələrə başlamadan öncə, dünən Mərsin əyalətində baş vermiş yol qəzasında türk əsgərlərinin ölümü ilə əlaqədar Türkiyə tərəfinə başsağlığı bildirim. Dualarımız həlak olanların ailələri ilədir. Qəzada yaralananlara şəfa diləyirik.
Xahiş edirəm hörmətli həmkarım Nazir Çavuşoğlunun göndərdiyi xoş dəvətə görə minnətdarlığımı və bu vebinarın keçirilməsinə görə Antalya Diplomatiya Forumuna və Rajaratnam Beynəlxalq Araşdırmalar Məktəbinə təşəkkürümü qəbul edin. İnanıram ki, bu, pandemiyanın təsirindən istifadə ilə bağlı səmərəli müzakirələrə səbəb olacaqdır. Bu tədbir həm də COVID-19 pandemiyasının yarandığı gündən etibarən Azərbaycan Respublikasının ona qarşı necə mübarizə aparması barədə məlumat vermək üçün yaxşı bir fürsət olacaqdır.
COVID-19 pandemiyası, insanların sağlamlığının qorunması üçün dünya miqyasında səy tələb edən bir sıra misilsiz çətinliklər və pozuntular gətirdi. Ölkələr müvafiq dövlət və hökumət başçılarının rəhbərliyi altında pandemiyanın yayılmasının qarşısını almaq və ona qarşı reaksiya vermək üçün gücləndirilmiş tədbirlər gördülər.
Azərbaycan COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə həm daxili, həm də çoxtərəfli səviyyədə fəal rol oynayır. Bu günə qədər Azərbaycan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına könüllü maliyyə yardımı edib. Bu vəsait Afrika, Latın Amerikası və Asiyanın köməyə ehtiyacı olan regional qrupları üçün nəzərdə tutulub. Azərbaycan ayrı-ayrı ölkələrə tibbi ləvazimatlar və avadanlıqlar şəklində yardım da etmişdir.
Azərbaycanın daxili səviyyədə atdığı addımları da qeyd etmək istərdim. Fevral ayında Azərbaycan Respublikası ərazisində yeni koronavirus infeksiyasının yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə Nazirlər Kabineti yanında operativ qərargah yaradıldı.
Mart ayının əvvəlindən etibarən bütün təhsil müəssisələrində təhsil dayandırılıb. Bütün kütləvi tədbirlər təxirə salınıb və ya ləğv edilib. Mart ayının sonundan etibarən karantin rejimi qüvvəyə minib. Bu, bir sıra sosial təcrid və məhdudlaşdırma tədbirlərini ehtiva edir. Vətəndaşlarımızın xaricdən təxliyəsi pandemiya dövründə prioritet məsələlərdən biri olmuşdur.
Azərbaycanın Türk Şurası çərçivəsində fəal rolunu xüsusilə vurğulamaq istərdim. Azərbaycan, Türkdilli Dünyanın məqsəd və vəzifələrinə nail olmaq üçün əməkdaşlığı və səyləri daha da gücləndirmək məqsədilə 15 oktyabr 2019-cu ildə Bakıda keçirilən 7-ci Zirvə görüşündə Türk Şurasına sədrliyi qəbul edib.
Pandemiyanın səbəb olduğu qlobal qeyri-müəyyənliyi və onun nəticələrini nəzərə alaraq, üzv dövlətlər və müşahidəçi dövlət olaraq Macarıstan çətinliklərin öhdəsindən gəlmək üçün birgə hərəkət etməyin yollarını axtardılar və Türk Şurası çərçivəsində əməkdaşlığı vurğuladılar.
10 aprel 2020-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə “COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə həmrəylik və əməkdaşlıq” mövzusunda Türk Şurasının növbədənkənar zirvə toplantısı keçirildi. Qeyd etməliyəm ki, bu sammit pandemiya ilə mübarizədə dövlət başçıları səviyyəsində keçirilən ilk tədbirdir.
Növbədənkənar zirvə görüşündə dövlət başçıları COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə əməkdaşlığı genişləndirmək, eyni zamanda, ümumi rifah naminə həmrəylik, təcrübə mübadiləsi və elmi, innovativ, texnoloji və tibbi potensialı tam səfərbər edərək öz səylərini birləşdirməkdə möhkəm mövqe nümayiş etdirmək əzmini vurğuladılar.
Türk Şurasının dövlət başçıları ən yaxşı təcrübə mübadiləsinin təmin edilməsi məqsədilə COVID-19 pandemiyasının əsas aspektləri üzrə üzv dövlətlərin səhiyyə nazirlikləri arasında sıx qarşılıqlı əlaqəni özündə cəmləşdirən milli böhran mərkəzləri arasında məsləhətləşmə və əməkdaşlıq mexanizmləri yaratmağa razılıq verdilər.
Dövlət başçılarının tapşırığı ilə, fövqəladə zirvə görüşü zamanı Azərbaycan Türk Şurasının hazırkı sədri olaraq, səhiyyə nazirlərinin, nəqliyyat nazirlərinin, iqtisadiyyat nazirlərinin və gömrük administrasiyaları rəhbərlərinin, miqrasiya xidmətləri rəhbərlərinin, Səhiyyə Koordinasiya Komitəsinin, turizm nazirlərinin və səhiyyə elmi qruplarının video konfranslarını uğurla təşkil edib. Bu konfranslar müalicə vasitələrinin tapılması, səylərin səfərbər edilməsi və COVID-19 pandemiyasının sosial-iqtisadi təsirlərinin araşdırılması, habelə təhlükəli infeksiyaların diaqnozu və müalicəsi üçün köməkçi məsləhət mexanizmləri olduğunu sübut etdi.
İnanıram ki, Azərbaycanın çoxmillətli səviyyədə davam etdirdiyi səylər qeyd edilməlidir. Belə nümunələrdən biri də Qoşulmama Hərəkatının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 4 may 2020-ci il tarixində Təmas Qrupu formatında keçirilən zirvə görüşüdür.
Prezident İlham Əliyev Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi üzv dövlətlərin böyük əksəriyyətinin dəstəyini alan, dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində video konfrans vasitəsilə COVID-19-a cavab olaraq BMT Baş Assambleyasının xüsusi iclasını çağırmaq təklifini irəli sürdü.
Qeyd etməliyəm ki, bu təklif BMT sisteminin mərkəzi mövqeyinin vurğulanması, həmçinin Baş Assambleyanın pandemiyaya qarşı səmərəli mübarizə aparmaq və onun sosial-iqtisadi problemlərini həll etmək üçün təxirəsalınmaz tədbirləri səfərbər etməkdə əsas məşvərətçi, siyasət aparılması və təmsilçi orqan rolunun vurğulanması baxımından vacibdir.
Ermənistan Respublikasının Azərbaycana qarşı təcavüzü davam edir, təcavüz nəticəsində Azərbaycan ərazilərinin təxminən 20 faizi Ermənistan tərəfindən işğal olunub. Bir milyondan çox azərbaycanlı öz tarixi torpaqlarını tərk etməyə məcbur olub, qaçqın və ya məcburi köçkünə çevrilib. BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, qeyd-şərtsiz və tam çıxarılmasını tələb edir. Bununla belə, Ermənistan bu qətnamələrə və beynəlxalq təşkilatların işğalına və təcavüzünə son qoyulmasını tələb edən sənədlərinə məhəl qoymamaqda davam edir.
Bütün dünya COVID-19 pandemiyası ilə mübarizə aparmaq üçün səfərbər olduğu bir vaxtda, Ermənistan gərginliyi artırmaq üçün təxribata və diversiyaya əl atır. 12 iyul 2020-ci ildə Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq Ermənistan-Azərbaycan arasında dövlət sərhədi boyunca Tovuz rayonunda yerləşən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqelərini artilleriyadan istifadə edərək atəşə tutub. Bu hücumlar nəticəsində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin bir general-mayoru daxil olmaqla 12 hərbi qulluqçusu və bir mülki şəxs həlak olub.
Ermənistan tərəfindən belə hərbi düşüncəsizlik, sülh danışıqlarını pozmaq və Azərbaycana qarşı işğal və təcavüzü davam etdirmək məqsədi daşıyır. Bununla, Ermənistan rəhbərliyi səriştəsiz fəaliyyəti nəticəsində və COVİD-19 pandemiyasının Ermənistanda yayılması ilə əlaqədar daha da pisləşən sosial-iqtisadi problemlər fonunda vəziyyəti gərginləşdirməklə diqqəti ölkənin daxili problemlərindən yayındırmaq məqsədi güdür.
Təxribatla bağlı beynəlxalq reaksiya da həddən artıq çox olub. Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi aparıcı beynəlxalq təşkilatlar bəyanatlar yaydılar, Qoşulmama Hərəkatının Koordinasiya Bürosu isə onun 120 üzv dövlətinin dəstəyi ilə Ermənistan silahlı qüvvələrinin hücumunu sərt şəkildə pisləyən bir kommünike qəbul etdi. Qardaş Türkiyəyə bu ehtiyac vaxtında qətiyyətli həmrəylik nümayiş etdirdiyinə görə dərin təşəkkürümüzü bildirmək istərdik.
Sonda, COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə çoxtərəfli əməkdaşlığın əhəmiyyətini bir daha vurğulamaq istərdim. Biz bu fəlakət üzərində yalnız elmi bilik və məlumatlılığın son dərəcə əhəmiyyət kəsb etdiyi səfərbər edilmiş səylər sayəsində qələbə qazana bilərik.

No:201/20, Address by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the webinar on “Leveraging the Effects of the Pandemic Towards Regional Cooperation in Asia”
29 July 2020 04:42
Address by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov,
at the webinar on “Leveraging the Effects of the Pandemic Towards Regional Cooperation in Asia”
28 July 2020
Distinguished Participants,
Before we start our discussions, I would like to reiterate my sincere condolences to the esteemed Turkish side on the occasion of the death of Turkish soldiers in the road accident, which took place in the Mersin province yesterday. Our prayers and sympathies are with their families. And we wish the soonest recovery to those injured in the accident.
Please accept my appreciation for the kind invitation extended by my esteemed colleague Minister Çavuşoğlu and thank the Antalya Diplomacy Forum and Rajaratnam School of International Studies for organizing this webinar. I believe that it will definitely yield fruitful discussions on leveraging the effects of a pandemic. This event will also be a good opportunity in providing an insight into how the Republic of Azerbaijan is tackling the COVID-19 pandemic since its emergence.
The COVID-19 pandemic brought a number of unparalleled challenges and disruptions that require a worldwide effort in protecting public health. Countries have taken reinforcement measures on containment, prevention, and response to the spread of the pandemic under the leadership of their respective heads of state and government.
Azerbaijan plays an active role in the fight against the COVID-19 pandemic both at the domestic and multilateral levels. So far Azerbaijan provided voluntary financial assistance to the World Health Organization. These funds are intended for those most in need of assistance from the regional groups of Africa, Latin America, and Asia. Azerbaijan also provided assistance in the form of medical supplies and equipment to individual countries.
I would also like to mention the steps taken by Azerbaijan at the domestic level. In February, an operational headquarters was created under the Cabinet of Ministers to prevent the spread of new coronavirus infection in the territory of the Republic of Azerbaijan.
Since early March, education in all institutions was suspended. All mass events were postponed or canceled. Since the end of March, a quarantine regime has been in effect. It includes a series of measures of social isolation and restrictions. The evacuation of our citizens from abroad has been one of the priorities during the pandemic period.
I would especially like to emphasize Azerbaijan’s active role in the framework of the Turkic Council. Azerbaijan assumed the Chairmanship of the Turkic Council on 15 October 2019, during the 7th Summit held in Baku, with the aim of further strengthening cooperation and concerted efforts in attaining the goals and objectives of the Turkic Speaking World.
Taking into account the global uncertainty caused by the pandemic as well as its repercussions, the Member States and Hungary, as the observer state, have sought a unified action in overcoming the challenges and stressed cooperation in the framework of the Turkic Council.
The Extraordinary Summit of the Turkic Council was held through a videoconference on 10 April 2020, on the theme of “Solidarity and Cooperation in the fight against COVID-19 pandemic” with the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev. I should stress that the Summit is the first to be held on the level of the Heads of State in tackling the pandemic.
During the Extraordinary Summit, the Heads of State emphasized their determination to expand the cooperation in the fight against the COVID-19 pandemic, as well as demonstrating a firm stance in seeking solidarity for the sake of common well-being, exchange of experience and uniting their efforts by fully mobilizing scientific, innovative, technological and medical potential.
The Heads of State of the Turkic Council agreed to establish a consultation and cooperation mechanism among their respective national crisis centers, which includes the close interaction among the ministries of health of the Member States, with the aim of sharing best practices, assisting each other on substantive aspects regarding the COVID-19 pandemic.
Following the instructions of the Heads of States during the Extraordinary Summit Azerbaijan - as the Chairman-in-Office of the Turkic Council - successfully organized the videoconferences of the Ministers of Health, Ministers of Transport, Ministers of Economy and Heads of Customs Administrations, Heads of the Migration Services, Health Coordination Committee, Ministers in Charge of Tourism and Health Scientific Group. These conferences proved to be instrumental consultation mechanisms on finding the remedies, mobilizing efforts, and exploring the socio-economic effects of the COVID-19 pandemic, as well as diagnosis and treatment of dangerous infections.
I believe the continuation of Azerbaijan’s efforts on the multinational level is worthy of mention. One such instance is the Summit of the Non-Aligned Movement in the format of Contact Group which was held on 4 May 2020 with the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev.
President Aliyev, in his capacity as the Chair of the Non-Aligned Movement, proposed to convene a special session of the United Nations General Assembly in response to COVID-19, via videoconference, at the level of the Heads of State and Government, which received absolute majority support from the Member States.
I should underline that this proposal is also significant as it highlights the central position of the United Nations system, as well as the role of the General Assembly, as the chief deliberative, policymaking and representative organ in mobilizing urgent actions to effectively fight the pandemic and address its socio-economic impacts.
Azerbaijan continues to suffer from the aggression by the Republic of Armenia, as a result of which approximately 20 percent of the Azerbaijani territories are occupied by Armenia. More than a million Azerbaijanis were forced to leave their historical lands and became refugees or internally displaced persons. The four UN Security Council resolutions demanded an immediate, unconditional, and full withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan. However, Armenia continues to disregard these resolutions and other documents of international organizations demanding to cease its occupation and aggression.
While the entire world is mobilized to fight COVID-19 pandemic, Armenia resorts to provocation and diversion attempts to escalate tension. On July 12, 2020, the armed forces of Armenia flagrantly violated the ceasefire and used artillery to fire on the positions of Azerbaijan’s armed forces in the Tovuz district, along the state border between Armenia and Azerbaijan. As a result of the attacks 12 servicemen, including one major general, of the Azerbaijani armed forces and 1 civilian have been martyred.
Such military recklessness on the part of Armenia pursues an objective of undermining the peace talks and continuing the occupation and aggression against Azerbaijan. By doing so, Armenia's leadership aims to escalate the situation, against the backdrop of socio-economic problems deteriorated further by the widespread of COVID-19 pandemic in Armenia, caused by its incompetent performance, and distract attention from the domestic problems in the country.
The international response toward the provocation has also been overwhelming. Leading international organizations such as the Cooperation Council of Turkic Speaking States and Organization of Islamic Cooperation released statements while the Coordinating Bureau of the Non-Aligned Movement, with the support of its 120 Member States, adopted a communique strongly condemning the attack by the armed forces of Armenia. We would like to express our immense gratitude to brotherly Türkiye for demonstrating resolute solidarity in this time of need.
In conclusion, I would like to once again stress the significance of multilateral cooperation in the fight against the COVID-19 pandemic. It is with mobilized efforts that we can claim victory over this catastrophe in which scientific knowledge and awareness will be of utmost importance.