No:201/18, XİN-nin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin Bakının erməni daşnak-bolşevik qüvvələrindən azad edilməsinin 100 illiyi ilə əlaqədar açıqlaması
15 sentyabr 2018-ci il tarixində Bakının Qafqaz İslam Ordusu tərəfindən erməni daşnak və bolşevik qüvvələrindən azad olunmasının 100 illiyi qeyd edilir.
Bu əlamətdar tarixi hadisənin yüzilliyi münasibətilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev və qardaş Türkiyə Respublikasının Prezidenti Recep Tayyib Erdoğanın birgə iştirakı ilə Bakıda təntənəli tədbirlər, iki qardaş ölkənin silahlı qüvvələrinin birgə keçidləri təşkil olunacaqdır.
I Dünya müharibəsinin çətinliklərinə baxmayaraq, bu gərgin və keşməkşli bir zamanda qardaş türk xalqı paytaxt Bakı və digər şəhər və rayonların işğalçılardan azad edilməsində yeni yaradılmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinə dəstək oldu.
Erməni daşnak və bolşevik qüvvələrinin işğalı altında Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə mülki Azərbaycan əhalisinə qarşı amansız qətliamlar, o cümlədən 1918-ci ilin martında məlum mart qırğınları törədilmişdi.
Bakının azad edilməsi ilə yeni yaradılmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin paytaxtının Gəncədən Bakıya köçürülməsi, AXC-nin ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi və Bakı və ətraf rayonlarda yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyi təmin edildi.
Təəssüflər olsun ki, Ermənistan 1918-1920-ci illərin hadisələrin nəticə çıxarmayaraq, keçən əsrin sonlarından başlayaraq revizionist, destruktiv və işğalçı siyasətini yenidən başlamış və bu gün də bu siyasət davam etməkdədir. 1918-1920-ci illərdə olduğu kimi Ermənistan yürütdüyü bu destruktiv siyasətinə, qonşu dövlətlərə qarşı ərazi iddiaları və başladığı müharibəyə görə özünü təcrid vəziyyətindədir.
Ulu öndər Heydər Əliyevin “Bir Millət, İki Dövlət” kəlamını rəhbər tutaraq, Azərbaycan və Türkiyənın tərəfdaşlığı qardaşlıq prinsipləri əsasında günbəgün daha da güclənir, nümunəvi xarakter daşıyır, regionda və onun hüdudlarından kənarda dayanıqlı inkişafa, çiçəklənməyə, sülhə və sabitliyə xidmət edir.
Bu tarixi əlamətdar gündə Qafqaz İslam Ordusunun sıralarında şücaətlə və çiyin-çiyinə döyüşərək paytaxt Bakını və ölkəmizin digər rayonlarını işğalçılardan azad etmiş Azərbaycan və qardaş Türk əsgər və zabitlərinin, şəhidlərin əziz xatirəsini hörmət və ehtiramla yad edir və Allahdan onlara rəhmət diləyirik!

No:201/18, Statement by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on the 100th anniversary of liberation of Baku from armenian dashnak-bolshevik occupation
September 15, 2018 marks the 100th anniversary of Baku's liberation from the armenian dashnak-bolshevik forces by the Islamic Army of the Caucasus. In connection with the centenary of this remarkable historic event, in Baku with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev and the President of the Republic of Türkiye H.E.Mr. Recep Tayyip Erdogan ceremonial events and parade of Armed Forces of Azerbaijan and Türkiye will take place.
Despite the difficulties of World War I, the brotherly Turkish people supported the newly established Azerbaijan Democratic Republic in the liberation of the capital Baku and other cities and districts.
Under the occupation of the armenian dashnak- bolshevik forces, merciless massacres against the civilian population in Baku and surrounding areas were committed, including the “March Massacres” in March 1918.
With the liberation of Baku, the transfer of the capital of the newly established Azerbaijan Democratic Republic from Ganja to Baku, the restoration of the territorial integrity of ADR and the security of the civilian population living in Baku and surrounding areas were provided.
However, Armenia fails to learn lessons from the events of 1918-1920s and has resumed its revisionist, destructive and aggressive policy since the end of the last century. Nowadays, this policy of Armenia still goes on. As in 1918-1920s, Armenia resulting from its destructive policy, territorial claims and unleashed war against the neighboring states remains in self-isolation.
Guided by the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev's "One Nation, Two States" maxim, the exemplary partnership between Azerbaijan and Türkiye on the basis of bonds of brotherhood continues to grow day by day and serves for the sustainable development, prosperity, peace and stability in the region and beyond.
On this meaningful historic day we pay tribute to the memory of the Azerbaijani and brotherly Turkish soldiers and officers and martyrs who in the ranks of the Islamic Army of Caucasus bravely and shoulder to shoulder fought to liberate the capital Baku and other regions of our country from the occupation and wish them God's Mercy! Allah rəhmət eləsin!