No:199/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Macarıstan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə keçirilən tədbirə dair məlumatı
27 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və Macarıstan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Tədbirdə AR XİN-in rəhbər heyəti, Macarıstanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri, habelə səfirliyin əməkdaşları iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov 30 il ərzində Azərbaycan Respublikası və Macarıstan arasında əlaqələrin dostluq və qarşılıqlı hörmət əsasında inkişaf etdiyini bildirib. Nazir müavini Xələf Xələfov, Macarıstanın hələ keçmiş Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi dövründə, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəklədiyini, hazırda post-münaqişə dövründə isə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işlərində iştirak etdiyini məmnunluqla qeyd edib. X. Xələfov, həmçinin ölkələrimiz arasında həm ikitərəfli, həm çoxtərəfli səviyyədə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, xüsusilə Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində səmərəli əməkdaşlığın mövcudluğunu qeyd edib.
Daha sonra çıxış edən Macarıstanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Viktor Szederkenyi 30 il ərzində Azərbaycan və Macarıstan arasında diplomatik münasibətlərin inkişafında əldə olunan nailiyyətlərlə qürur duyulmalı olduğunu bildirib. Səfir Azərbaycan və Macarıstan arasında siyasi, iqtisadi, humanitar sahələrdə əməkdaşlığı məmnunluqla qeyd edib və iki ölkə arasında mövcud müqavilə-hüquq bazası, habelə hər iki ölkənin rəhbərliyi səviyyəsində təmasların bunu şərtləndirdiyini vurğulayıb. Viktor Szederkenyi həmçinin, iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulması münasibətilə öz səmimi təbriklərini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və Macarıstan arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş fotosərgi ilə tanış olublar.

No:199/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the event dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and Hungary
27 April 2022 22:18
On April 27, 2022, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan hosted an event and exhibition on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and Hungary.
The event was attended by the leadership of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Ambassador of Hungary to the Republic of Azerbaijan, as well as embassy staff.
Speaking at the event, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov said that relations between the Republic of Azerbaijan and Hungary have been developing on the basis of friendship and mutual respect for 30 years. Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov noted with satisfaction that Hungary supported Azerbaijan's just position during the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, as well as in the 44-day Patriotic war, and now, at the post-conflict period, participates in the reconstruction and restoration works in the liberated territories. Kh.Khalafov also noted the existence of fruitful cooperation between our countries both at the bilateral and multilateral levels within the framework of international organizations, especially within the Organization of Turkic States.
In his turn, Hungarian Ambassador to Azerbaijan Viktor Szederkenyi said we should be proud of the achievements in the development of diplomatic relations between Azerbaijan and Hungary over the past 30 years. The Ambassador noted with satisfaction the cooperation between Azerbaijan and Hungary in the political, economic, humanitarian spheres and stressed that this is facilitated by the existing legal framework between the two countries, as well as contacts at the level of the leadership of both countries. Viktor Szederkenyi also conveyed his sincere congratulations to the participants of the event on the establishment of diplomatic relations between the two countries.
At the end of the event, the participants got acquainted with a photo exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Hungary.