No:199/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov NATO Parlament Assambleyasının sədri Paolo Allini qəbul edib
Görüşdə Azərbaycan və NATO arasında əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, regional təhlükəsizlik və iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın NATO ilə etibarlı və davamlı tərəfdaşlıq əlaqələrinə malik olduğunu bildirərək, ölkəmizin Əfqanıstanda beynəlxalq sülhməramlı əməliyyatların dəstəklənməsi işinə sadiq olduğunu vurğuladı. Nazir E. Məmmədyarov qeyd etdi ki, Azərbaycan təkcə NATO ilə əməkdaşlıq çərçivəsində deyil, eyni zamanda, Əfqanıstanla müxtəlif sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlıq, o cümlədən iqtisadi və investisiya sahələrində əlaqələr həyata keçirir.
Nazir Məmmədyarov həmsöhbətə Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən irimiqyaslı transregional nəqliyyat və enerji layihələri haqqında məlumat verərək TAP layihəsinin Avropanın enerji təhlükəsizliyinə perspektiv töhfəsini qeyd etdi.
NATO ilə Azərbaycan arasında əlaqələri yüksək qiymətləndirən NATO Parlament Assambleyasının sədri Paolo Alli uğurlu əməkdaşlığa, xüsusilə Azərbaycanın Əfqanıstanda keçirilən əməliyyat çərçivəsində beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə verdiyi ardıcıl töhfəsinə görə təşəkkürünü ifadə etdi.
Görüş əsnasında regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Nazir Elmar Məmmədyarov bildirdi ki, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin işğal altında saxlanması və Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğu regional sülh və təhlükəsizlik üçün ciddi təhdid olaraq qalır. O, NATO-nun son Brüssel zirvə toplantısının yekun bəyanatında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə ifadə edilən dəstəyin və münaqişənin bu prinsiplər əsasında həllinə çağıran mövqeyinin təqdir edildiyini vurğualdı.

No:199/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the Chairman of the NATO Parliamentary Assembly, Paolo Alli
At the meeting, the sides exchanged views on the issues of the current state and perspectives of relations between Azerbaijan and NATO, regional security and economic cooperation.
Noting that Azerbaijan have reliable and lasting partnership relations with NATO, Minister Elmar Mammadyarov stressed that Azerbaijan is committed to supporting international peacekeeping operations in Afghanistan. Minister Mammadyarov said that Azerbaijan is not only cooperating within the framework of NATO, but also developing bilateral cooperation across many spheres with Afghanistan, as well as economic and investment areas.
Minister Mammadyarov briefed the interlocutor on the large-scale trans-regional transport and energy projects initiated by Azerbaijan and noted the promising contribution of TAP into the European energy security.
Highly appreciating relations between NATO and Azerbaijan, Paolo Alli, Chairman of the NATO Parliamentary Assembly, thanked for successful cooperation, particularly for Azerbaijan's consistent contribution to international peace and security within the Resolute Support Mission in Afghanistan.
During the meeting, the sides exchanged views on regional issues. Minister Elmar Mammadyarov said that the occupation of Azerbaijan's lands by Armenia and illegal presence of Armenia's armed forces in the occupied territories of Azerbaijan remains a serious threat to regional peace and security. He emphasized that Azerbaijan highly appreciates the final communiqué of the NATO Brussels Summit as it reiterated its support for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and called for the resolution of conflictbased on these principles.