No:198/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Bəhreyn Krallığının Şura Məclisinin sədri Əli bin Saleh Al Saleh ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
12 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Bəhreyn Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Şura Məclisinin sədri Əli bin Saleh Al Saleh ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Bəhreyn əməkdaşlığının parlamentlərarası müstəvidə inkişafı və davam etdirilməsi imkanları, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
İki ölkə arasında dostluq, qardaşlıq, qarşılıqlı hörmət və anlayışa əsaslanan ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi, xalqlarımız arasında bağların daha da gücləndirilməsi istiqamətində parlament diplomatiyasının, qanunvericilik orqanlarının üzvləri arasında qarşılıqlı səfər və mübadilələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Azərbaycanla Bəhreyn arasında BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı kimi platformalarda əməkdaşlıq məmnunluqla qeyd edilib. Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində təsis edilmiş Parlament Şəbəkəsinə Bəhreyn tərəfindən göstərilən dəstəyə, habelə Parlament Şəbəkəsinin 2-ci iclasının Manamada müvəffəqiyyətlə təşkilinə görə təşəkkür ifadə olunub.
Postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, ölkəmiz tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, bu fəaliyyətə hədə törədən mina təhdidi ilə mübarizə səyləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verilib.
Azərbaycanın təşəbbüsü və səylərilə irəlilədilən ikitərəfli normallaşma və sülh danışıqları çərçivəsində əldə olunan uğurlardan bəhs olunub, sülh müqaviləsinin mətni üzrə danışıqların yekunlaşdırıldığı diqqətə çatdırılıb. Bununla belə, Ermənistan Konstitusiyası və bir sıra qanunvericilik aktlarında ölkəmizə qarşı davam etdirilən ərazi iddialarının regional sülh səylərinə maneə olduğu vurğulanıb.

No:198/25, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Chairman of the Shura Council of the Kingdom of Bahrain Ali Bin Saleh Al Saleh
12 May 2025 16:37
On 12 May 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Chairman of the Shura Council of the Kingdom of Bahrain Ali Bin Saleh Al Saleh within the framework of his official visit to the Kingdom of Bahrain.
During the meeting, opportunities for the development and continuation of Azerbaijan–Bahrain cooperation in the interparliamentary dimension, as well as regional and international security issues of mutual interest, were discussed.
The importance of further developing bilateral and multilateral relations between the two countries based on friendship, brotherhood, mutual respect and understanding, strengthening ties between the peoples, as well as expanding parliamentary diplomacy, mutual visits and exchanges between members of legislative bodies was noted.
Cooperation between Azerbaijan and Bahrain within platforms such as the United Nations (UN), the Organization of Islamic Cooperation (OIC), and the Non-Aligned Movement was noted with satisfaction. Gratitude was expressed for Bahrain’s support for the Parliamentary Network established within the framework of Azerbaijan’s chairmanship of the Non-Aligned Movement, as well as for the successful organization of the 2nd meeting of the Parliamentary Network in Manama.
The counterpart was informed in detail about the current situation in the region in the post-conflict period, the large-scale restoration and reconstruction works carried out by Azerbaijan in the territories liberated from occupation, efforts to combat the mine threat that poses a danger to these activities, as well as the Azerbaijan–Armenia normalization process.
The achievements made within the framework of bilateral normalization and peace negotiations advanced at the initiative and efforts of Azerbaijan were highlighted, and it was noted that negotiations on the text of the peace agreement have been finalized. However, it was emphasized that territorial claims against Azerbaijan in the Constitution of Armenia and a number of legislative acts remain an obstacle to regional peace efforts.