No:196/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun və Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar ilə telefon danışığına dair məlumatı
31 may 2021-ci il tarixində qarşı tərəfin təşəbbüsü əsasında Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar arasında telefon danışığı baş tutub.
Tərəflər bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası, habelə sərhəddə baş verən son gərginliklə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov sərhəd məsələsi ilə bağlı gərginliyin aradan qaldırılmasının, bu xüsusda mövcud olan fikir ayrılıqlarının danışıqlar yolu ilə həllinin vacibliyini qeyd edib, Azərbaycan Respublikasının sərhədin delimitasiya və demarkasiyası üzrə müvafiq üçtərəfli komissiyanın yaradılması təklifinini dəstəklədiyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycan ərazisində yolların minalanmasına yönəlmiş təxribat törədərkən saxlanılan 6 erməni hərbçisinə gəldikdə isə, Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərdə Ermənistan tərəfindən basdırılmış və insan həyatı üçün birbaşa təhlükə törədən çoxsaylı minaların təmizlənməsi ilə məşğul olduğu bir vaxtda, Ermənistan tərəfinin bu kimi təxribatlara əl atmasının yolverilməz olduğu vurğulandı.

No:196/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between the Minister Jeyhun Bayramov and EU Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar
On May 31, 2021, on the initiative of the opposite side, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the EU Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar.
The sides exchanged views on the current situation in the region, the implementation of trilateral statements, as well as the recent tensions on the border.
Minister Jeyhun Bayramov stressed the importance of resolving tension on the border issue, resolving existing differences through negotiations, and brought to the attention of the opposite side that the Republic of Azerbaijan supports the proposal to establish an appropriate trilateral commission on delimitation and demarcation of the border.
As for the six Armenian servicemen detained during the provocation aimed at planting landmines on roads on the territory of Azerbaijan, it was stressed that such provocations by the Armenian side are unacceptable at a time when Azerbaijan is clearing numerous landmines, planted by Armenia in the liberated areas, which pose a direct threat to human life.