Mətbuat şərhi 07 iyul 2019 04:36
No:196/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Sakit okean Alyansının 14-cü zirvə görüşündə iştirakı çərçivəsində ikitərəfli görüşlər keçirib
07 iyul 2019 04:36
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Sakit okean Alyasının Limada keçirilən 14-cü Zirvə toplantısı çərçivəsində Yaponiya Xarici İşlər nazirinin müavini Kiyoto Tsuji, Kolumbiyanın Xarici İşlər naziri Karlos Holmes Truxiyo Garsia və Kosta Rikanın Xarici Ticarət nazirinin müavini Duayner Salas Çaverri ilə görüşlər keçirib.
Görüşlərdə ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, mədəni, humanitar, nəqliyyat, enerji və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərinə dair geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Tərəflər ikitərəfli əlaqələrin inkişafı baxımından müxtəlif səviyyələrdə qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd etdilər. Habelə Xarici İşlər Nazirlikləri səviyyəsində siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinə dair razilıq ifadə etdilər.
Görüşlər zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran beynəlxalq və regional məsələlərə dair müzakirələr aparıldı.

No:196/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov held several bilateral meetings on the sidelines of the 14th Summit meeting of the Pacific Alliance
07 July 2019 04:36
Foreign Minister Elmar Mammadyarov had meetings with the Vice-Minister for Foreign Affairs of Japan Mr. Kiyoto Tsuji, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Columbia Mr. Carlos Holmes Trujillo García and Vice-Minister of the Foreign Trade Ministry of the Republic of Costa Rica Duayner Salas Chaverri on the sidelines of the 14th Summit of the Pacific Alliance in Lima.
At the meetings, the sides had a broad exchange of views on the further development of cooperation among the countries in political, economic, cultural, humanitarian, energy, transport and other fields.
The sides stressed the importance of the exchange of mutual visits at different levels with a view to further strengthening the ties. It was agreed to hold political consultations at the level of Ministries of Foreign Affairs.
At the meeting, the sides also had discussions on international and regional issues of mutual interest.