No:195/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin prezidenti Miryana Spolyariç Egger ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 may 2026 11:41
1 may tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin prezidenti Miryana Spolyariç Eggeri qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi arasında əməkdaşlığın uzunmüddətli və etimada əsaslanan xarakter daşıdığı vurğulanıb, tərəflər arasında mütəmadi təmasların davam etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin regionumuzda həyata keçirdiyi humanitar fəaliyyətlər müzakirə edilib, Azərbaycanın bu addımlara göstərdiyi dəstəyin önəmi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov regionda gərginlik və hərbi əməliyyatlar fonunda Azərbaycanın hər zaman humanitar prinsiplərə sadiq qaldığını, o cümlədən İranda hərbi əməliyyatların davam etdiyi dövrlərdə bu ölkəyə humanitar yardımların göstərildiyini diqqətə çatdırıb.
Müasir dövrdə silahlı münaqişələrin əsasən mülki əhali üçün ağır nəticələr doğurduğu bildirilərək, beynəlxalq ictimaiyyətin bu istiqamətdə səylərinin artırılmasının vacibliyi qeyd edilib. Bu kontekstdə, Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa və beynəlxalq humanitar hüquqa verdiyi önəm, habelə bu prinsiplərə daim riayət etdiyi xüsusi vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin post-münaqişə dövründə regionumuzda sülh və sabitliyin bərqərar olunması istiqamətində atılan addımlar müzakirə edilib. Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəlilədilməsi və qarşılıqlı etimadın gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə qarşı tərəfə məlumat verib.

No:195/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Mirjana Spoljaric Egger, President of the International Committee of the Red Cross
01 May 2026 11:41
On 1 May, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received Mirjana Spoljaric Egger, President of the International Committee of the Red Cross, who is on a visit to our country.
During the meeting, it was emphasized that cooperation between Azerbaijan and the International Committee of the Red Cross is of a long-term and trust-based nature, and the importance of continuing regular contacts between the sides was noted.
The humanitarian activities carried out by the International Committee of the Red Cross in our region were discussed, and the importance of Azerbaijan’s support for these steps was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov stated that, against the backdrop of tensions and military operations in the region, Azerbaijan has always remained committed to humanitarian principles, including by providing humanitarian assistance to Iran during periods when military operations were ongoing in that country.
It was stated that, in the modern era, armed conflicts mainly cause grave consequences for the civilian population, and the importance of increasing the efforts of the international community in this direction was noted. In this context, the importance Azerbaijan attaches to international law and international humanitarian law, as well as its constant adherence to these principles, was especially emphasized.
At the meeting, the steps taken towards establishing peace and stability in our region in the post-conflict period were also discussed. Minister Jeyhun Bayramov informed the other side about the work carried out towards advancing the peace agenda between Azerbaijan and Armenia and strengthening mutual trust.