Mətbuat şərhi 25 aprel 2022
No:195/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Rusiya XİN-in Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması üzrə xüsusi nümayəndəsi İqor Xovayev ilə görüşünə dair məlumatı
25 aprel 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması üzrə xüsusi nümayəndəsi İqor Xovayevi qəbul edib.
Görüşdə tərəflər, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər, Ermənistan və Azərbaycan arasında gələcək sülh müqaviləsinin işlənib hazırlanması, bütün kommunikasiya xətlərinin açılması və sərhədlərin delimitasiyası prosesinin başlanması sahəsində mövcud olan vəziyyəti müzakirə ediblər.
Azərbaycan tərəfinin bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün müvafiq addımları atmağa hazır olduğu vurğulanıb.
Rusiya XİN-in xüsusi nümayəndəsi İqor Xovayev Rusiya Federasiyasının qeyd edilən bütün istiqamətlər üzrə irəliləyişin əldə edilməsini dəstəkləməyə hazır olduğunu bir daha qeyd edib.

Press release 25 April 2022
No:195/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Special Representative of the Russian Foreign Ministry for the normalization of Azerbaijani-Armenian relations Igor Khovayev
On April 25, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Igor Khovayev, Special Representative of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation for the normalization of Azerbaijan-Armenia relations.
During the meeting, the sides exchanged views on steps taken to normalize relations between Azerbaijan and Armenia.
The sides discussed the current situation in the development of a future peace agreement between Armenia and Azerbaijan, the opening of all communication lines and the start of the process of delimitation of borders.
It was stressed that the Azerbaijani side is ready to take appropriate steps to ensure peace and security in the region.
The Special Representative of the Russian Foreign Ministry Igor Khovayev reiterated the readiness of the Russian Federation to support the progress in all these areas.