Mətbuat şərhi 18 iyul 2017
No:195/17, 18-19 iyul 2017-ci il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə xarici işlər nazirlərinin dördüncü üçtərəfli görüşü keçiriləcək
18-19 iyul 2017-ci il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov, Türkmənistanın xarici işlər naziri Rəşid Meredov və Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlunun iştirakı ilə Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə xarici işlər nazirlərinin dördüncü üçtərəfli görüşü keçiriləcək. Görüşdən sonra nazirlərin birgə mətbuat konfransı nəzərdə tutulur.
Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə formatında xarici işlər nazirləri səviyyəsində birinci üçtərəfli görüş 26 may 2014-cü ildə Bakıda keçirilib. Bunun ardınca həmin ilin 5 iyun tarixində Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının IV Zirvə toplantısı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev, Türkiyə Respublikasının Prezidenti cənab Abdulla Gül və Türkmənistan Prezidenti cənab Qurbanqulu Berdimuhamedov arasında ikitərəfli və üçtərəfli formatda görüşlər keçirilib.
29 yanvar 2015-ci ildə Aşqabadda adıçəkilən formatda keçirilən ikinci görüşün yekunlarına əsasən 2015-2017-ci illər üçün Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə üçtərəfli əməkdaşlığının Çərçivə Proqramı qəbul olunub.
28 avqust 2015-ci ildə Türkiyənin Antalya şəhərində hər üç ölkənin xarici işlər nazirlərinin üçüncü görüşü keçirilib. Görüşün yekunlarına dair Antalya Bəyanatı qəbul olunub. Bunun ardınca 9 oktyabr 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası, Türkiyə Respublikası və Türkmənistan arasında Xəzər tranzit keçidləri üzrə birgə Texniki Komitənin birinci iclası keçirilib.

No:195/17, Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan, Turkmenistan and Republic of Türkiye will hold the forth trilateral meeting in Baku on 18-19 July 2017
Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan, Turkmenistan and Republic of Türkiye will hold the forth trilateral meeting in Baku with participation of Elmar Mammadyarov, Rashid Meredov and Mevlüt Çavuşoğlu on 18-19 July 2017. After the meeting, the Ministers will hold joint press-conference.
The first trilateral meeting of Azerbaijan - Turkmenistan - Türkiye at the level of Foreign Ministers was held in Baku on May 26, 2014. Following this meeting, H.E. Mr Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr Abdulla Gul, President of the Republic of Türkiye and H.E Mr. Gurbanguly Berdimuhamedov, President of Turkmenistan held trilateral meeting on the sideline of IV Summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States.
As an outcome of the second Ashgabat meeting on January 29, 2015 the Framework Program of Azerbaijan -Turkmenistan -Türkiye trilateral cooperation for 2015-2017 years was adopted.
The third trilateral meeting of Foreign Ministers was held in Antalya on August 28, 2015. At the meeting Antalya Statement was adopted. Following Antalya meeting, the first convention of the joint Technical Committee on Caspian transit crossings between the Republic of Azerbaijan, Republic of Türkiye and Turkmenistan was held.