No:194/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İtaliya Parlamentinin Deputatlar Palatasının vitse-prezidenti Ciorcio Mule ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 may 2024 23:31
1 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan İtaliya Parlamentinin Deputatlar Palatasının vitse-prezidenti Ciorcio Mule ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İtaliya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət müzakirə olunub.
Azərbaycan və İtaliya arasında mövcud çoxölçülü strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafında yüksək səviyyəli təmaslar və dialoqla yanaşı, parlament diplomatiyasının əhəmiyyətli rolu qeyd edilib. İqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar, təhsil, mədəniyyət və s. sahələr üzrə əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün geniş perspektivlərin mövcudluğu vurğulanıb. Ölkəmizdə yaradılmaqda olan İtaliya-Azərbaycan Universitetinin təhsil sahəsində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün vacib əhəmiyyətə malik olduğu qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh gündəliyi, habelə bölgədə mina təhdidi barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb.

No:194/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Vice-President of the Chamber of Deputies of the Italian Parliament, Giorgio Mulè
01 May 2024 23:31
On 1 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Vice-President of the Chamber of Deputies of the Italian Parliament, Giorgio Mulè, who was visiting Azerbaijan to participate in the 6th World Forum on Intercultural Dialogue.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Italy, as well as the current situation in the region in the post-conflict period, were discussed.
It was noted that, alongside high-level contacts and dialogue, parliamentary diplomacy plays an important role in the development of the existing multidimensional strategic partnership between Azerbaijan and Italy. The sides emphasized the broad prospects for further expanding cooperation in areas such as economy, trade, energy security, transport and communications, education, and culture. The establishment of the Italy–Azerbaijan University in Azerbaijan was highlighted as an important initiative for deepening cooperation in the field of education.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information on the former Armenia–Azerbaijan conflict, the current situation and realities in the post-conflict period, large-scale reconstruction and rehabilitation efforts in the liberated territories, the normalization and peace agenda between Azerbaijan and Armenia, as well as the mine threat in the region.