Mətbuat şərhi 14 iyul 2017 03:45
No:193/17, Azərbaycan və Rumıniya xarici işlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
14 iyul 2017 03:45
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Rumıniya xarici işlər naziri Teodor Meleşkanu arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov həmkarına ünvanladığı məktubunda ötən 25 ildə ikitərəfli münasibətlərin davamlı olaraq inkişaf etdiyini və hazırda əməkdaşlığın bütün sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, mədəni və xalqlararası sahələrdə genişləndiyini bildirib. Nazir bu gün Rumıniya və Azərbaycan arasında mövcud çoxşaxəli əməkdaşlığın mütəmadi olaraq genişlənən və dərinləşən möhkəm özülə əsaslandığını qeyd edib.
Elmar Məmmədyarov Strateji Əməkdaşlıq səviyyəsinə çatmış ikitərəfli münasibətlərin hazırki statusundan razılığını ifadə edib. Habelə, Nazir strateji əməkdaşlığın həyata keçirilməsini nəzərdə tutan Birgə Fəaliyyət Planının qarşılıqlı maraq doğuran bütün sahələrdə, eyni zamanda siyasi, beynəlxalq təhlükəsizlik, iqtisadi və enerji sahələrində əməkdaşlığı gücləndirmək üçün konkret addımları əks etdirən əsas sənəd olduğunu bildirib. Elmar Məmmədyarov sözügedən addımlar arasında siyasi əlaqələrin inkişafının strateji tərəfdaşlığın dərin və hərtərəfli inkişafını təmin etmək üçün əsas prioritet olduğunu qeyd edib.
Nazir həmçinin Rumıniyanın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həllini dəstəkləyən davamlı və prinsipial mövqeyini yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
Rumıniya xarici işlər naziri Teodor Meleşkanu Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda 1991-ci ildə 11 dekabr tarixində Rumıniyanın Türkiyədən sonra Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyini tanıyan ikinci ölkə olduğunu vurğulayaraq həmin tarixdən etibarən iki ölkə arasında əlaqələrin davamlı inkişaf etdiyini bildirib.
T.Meleşkanu Rumıniya və Azərbaycan Respublikası arasında Strateji Əməkdaşlığın yaradılmasına dair 2009-cu il Bəyannaməsinin ikitərəfli münasibətlərin əsasını təşkil etdiyini və bütün sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün əsas yaratdığını qeyd edib.
Həmçinin T.Meleşkanu iki ölkə arasında müsbət əməkdaşlığın və qarşılıqlı faydalı dialoqun Azərbaycan və Rumıniyanın rifahı naminə gələcək illərdə genişlənəcəyinə əminliyin ifadə edib.

No:193/17, Foreign Ministers of Azerbaijan and Romania had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
14 July 2017 03:45
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of Romania Teodor Meleshkanu had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov mentioned that during the last 25 years bilateral relations have steadily progressed and now the cooperation expands to all fields including the political, economic, cultural and people to people fields. Minister said that today multifaceted cooperation existing between Azerbaijan and Romania is based on solid background, which is constantly widening and deepening.
Elmar Mammadyarov expressed his gladness with the current status of bilateral relations which has reached Strategic Partnership level. Also, Minister pointed out that the Joint Action Plan on the implementation of Strategic Partnership is a key document, which lays down concrete measures to bolster cooperation in all fields of mutual interest, including political, international security, energy and economic. Elmar Mammadyarov mentioned that among them the development of political relations remains top priority to ensure comprehensive and deeper development of partnership.
Minister appreciated Romania’s consistent and principal position on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan.
Minister of Foreign Affairs of Romania Teodor Meleshkanu in the letter addressed to Elmar Mammadyarov mentioned that Romania was second country, after Türkiye, to have recognized the independence of Republic of Azerbaijan, on December 11, 1991, and the relations between two countries have constantly developed ever since.
T.Meleshkanu said that the Declaration on the establishment of a Strategic Partnership between Romania and the Republic of Azerbaijan, dating back to 2009, represents a milestone in bilateral relations, creating the basis for deepening cooperation in every field.
Also T.Meleshkanu expressed his conviction that the good collaboration and mutually beneficial dialogue between countries will continue to expand in the years to come, to the benefit of both Romania and the Republic of Azerbaijan.