No:192/24, Nazir Ceyhun Bayramovun UNESCO-ya üzv ölkələrin daimi nümayəndələri, habelə Türkiyə, Rusiya, Birləşmiş Krallıq və Maltanın UNESCO üzrə Milli Komissiyalarının rəhbərləri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
1 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan UNESCO-ya üzv ölkələrin daimi nümayəndələri, habelə Türkiyə, Rusiya, Birləşmiş Krallıq və Maltanın UNESCO üzrə Milli Komissiyalarının rəhbərləri ilə görüşüb.
Görüş zamanı UNESCO çərçivəsində əməkdaşlıqdan irəli gələn məsələlər, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işləri, habelə cari regional vəziyyət müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin təşəbbüsü ilə başladılan “Bakı Prosesi” çərçivəsində həyata keçirilən beynəlxalq layihələrin, o cümlədən Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun ölkəmiz tərəfindən mədəni müxtəlifliklər arasında əməkdaşlığa verilən əhəmiyyət və töhfənin göstəricisi olduğunu diqqətə çatdırıb. Sözügedən layihələrin beynəlxalq tərəfdaşlar, o cümlədən UNESCO ilə əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşdırılmasının, habelə nümayiş olunan aktiv iştirakçılığın məmnunluq doğurduğu qeyd olunub.
Ölkəmizin COP29 sədrliyi çərçivəsində qlobal iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üzrə beynəlxalq səylərin səfərbər edilməsi istiqamətində görülən işlər barədə görüş iştirakçılarını ətraflı məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov, iqlim məsələləri ilə bağlı maarifləndirmə fəaliyyətinin və bu istiqamətdə birgə əməkdaşlığın vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov postmünaqişə dövründə bölgədə normallaşma, sülh və quruculuq, habelə keçmiş işğal dövründə dağıntılara məruz qalmış mədəni irsin bərpası səylərindən bəhs edib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin xarici siyasət prioritetləri, bir sıra regional məsələlərə baxışları barədə görüş iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Görüşdə həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

No:192/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Permanent Representatives of UNESCO Member States, as well as heads of the National Commissions for UNESCO of Türkiye, Russia, the United Kingdom, and Malta
01 May 2024 13:59
On 1 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Permanent Representatives of UNESCO Member States, as well as the heads of the National Commissions for UNESCO of Türkiye, Russia, the United Kingdom, and Malta, who were visiting Azerbaijan to participate in the 6th World Forum on Intercultural Dialogue.
During the meeting, issues arising from cooperation within UNESCO, preparations for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), as well as the current regional situation were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that international projects implemented within the framework of the “Baku Process,” initiated by Azerbaijan, including the World Forum on Intercultural Dialogue, demonstrate Azerbaijan’s commitment and contribution to fostering cooperation among diverse cultures. It was emphasized that the implementation of these initiatives in cooperation with international partners, including UNESCO, as well as the active participation demonstrated, is commendable.
Providing detailed information on the efforts undertaken within Azerbaijan’s COP29 Presidency to mobilize international efforts in combating global climate change, Minister Jeyhun Bayramov highlighted the importance of awareness-raising activities on climate issues and joint cooperation in this regard.
Minister Jeyhun Bayramov also spoke about normalization, peacebuilding, and reconstruction efforts in the region in the post-conflict period, as well as initiatives aimed at restoring cultural heritage damaged during the former occupation.
The Minister further briefed participants on Azerbaijan’s foreign policy priorities and its views on a number of regional issues.
The meeting also included an exchange of views on other issues of mutual interest, and participants’ questions were answered.