No:192/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin ABŞ Prezidentinin erməni anım günü münasibətilə etdiyi çıxışına dair şərhi
24 aprel 2022 22:24
ABŞ Prezidenti Co Baydenin erməni anım günü münasibətilə səsləndirdiyi bəyanatında növbəti dəfə 1915-ci il hadisələri ilə bağlı tarixi həqiqətlərin təhrif olunması təəssüf doğurur.
Bir əsr bundan öncə baş verən hadisələrin yanlış şəkildə təqdim edilməsi və qondarma “erməni soyqırımı” məsələsinin siyasiləşdirilərək gündəmə gətirilməsi cəhdləri qəbuledilməzdir.
ABŞ Prezidentinin bu bəyanatı, həmçinin hazırda Türkiyə və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması məqsədilə aparılan danışıqlara uyğun gəlmir.
1915-ci il hadisələri siyasətçilər deyil, tarixçilər tərəfindən araşdırılmalıdır. Tarixin saxtalaşdırılması cəhdləri və onun siyasi təzyiq məqsədilə istifadə edilməsi qəbuledilməzdir.

No:192/22, Commentary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the Statement by President of the United States of America on Armenian Remembrance Day
24 April 2022 22:24
It is unfortunate that the statement by US President Joe Biden on Armenian Remembrance Day, once again distorted the historical facts about the events of 1915.
The attempts to misrepresent the events that happened  a century ago and politicize the so-called "Armenian genocide" are unacceptable.
The statement by the US President is not in line with the negotiations aimed at normalization of relations between Türkiye and Armenia.
The events of 1915 should be studied by historians, not politicians. The attempts to falsify the history, and its use for political pressure are unacceptable.