Mətbuat şərhi 06 sentyabr 2018
No:192/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Yaponiyanın xarici işlər naziri Taro Kononun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Nazir Elmar Məmmədyarov qonağı və nümayəndə heyətini səmimi salamlayaraq iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu nəzərə çatdırdı.
Ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu ifadə edən Taro Kano Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və görüş zamanı çox faydalı müzakirələrin aparıldığını qeyd etdi. Ölkəmizin mühüm coğrafi məkanda yerləşdiyini qeyd edən T.Kano Yaponiyanın Azərbaycan ilə əlaqələrini daha da inkişaf etdirmək niyyətində olduğunu bildirdi.
Nazirlər Azərbaycan və Yaponiya arasında qarşılıqlı anlaşma və hörmətə əsaslanan dostluq münasibətlərin qurulduğunu qeyd edərək ikitərəfli siyasi dialoqun inkişafından məmnunluqlarını ifadə etdilər. Tərəflər enerji sahəsində iki ölkə arasında uğurlu əməkdaşlığın olduğunu qeyd edərək iqtisadiyyatın digər sahələri, xüsusilə qeyri-neft sektoru üzrə əlaqələrin inkişafı üçün geniş perspektivlərin olduğunu vurğuladılar.
Nazirlər Azərbaycan və Yaponiya arasında dostluq əlaqələrinin inkişafında parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi üzrə aparılan köklü islahatlar barədə məlumat verərək Yaponiya şirkətlərinin daha da fəal surətdə qeyri-neft sektorunda təmsil olunması üçün cəlbedici imkanların olduğunu bildirdi. Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizlərini qeyd edərək Yaponiya şirkətlərinin də bu nəqliyyat və logistika imkanlarından faydalana biləcəyini dedi. Həmçinin, nazir Elmar Məmmədyarov yaponiyalı həmkarına TAP və TANAP layihələri ilə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verdi. Eləcə də, nazir Elmar Məmmədyarov  Azərbaycan Respublikası ilə Yaponiya arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyanın fəaliyyətinin fəallaşdırılmasının iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi baxımından zəruriliyini diqqətə çatdırdı.
Tərəflər iki dövlət arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək məsələlərinə toxundular və "GUAM + Yaponiya" formatında tərəfdaşlığın vacibliyini qeyd etdilər.
Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində yapon dilinin tədrisi, tələbə mübadiləsinin aparılması, bu ilin sentyabrında ölkəmizdə cüdo üzrə dünya çempionatının keçirilməsi, qarşılıqlı mədəni proqramların təşkilinin ikitərəfli humanitar əlaqələrin inkişafına və insanlararası təmasların artmasına xidmət etdiyi qeyd olundu. Həmçinin, bu qəbildən olan təhsil, idman və mədəni tədbirlərin turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişafına töhfə verdiyi bildirildi və birbaşa hava sərnişin reyslərinin açılması məsələsi nəzərdən keçirildi.
Nazirlər regional və beynəlxalq gündəliyə aid məsələlərə dair geniş fikir mübadiləsi apardılar. Nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə danışıqlar prosesi barəsində məlumat verərək,  münaqişənin həll olunmamış qalmasının, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğunun regional sülh və təhlükəsizliyə ciddi təhdid olduğunu bildirdi. O, münaqişənin siyasi yolla həlli və ədalətli sülhün təmin olunması üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq, Ermənistan qoşunlarının bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu vurğuladı.
Taro Kano Yaponiyanın münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında sülh yolu ilə həllini dəstəklədiyini bildirdi. Yaponiyalı nazir iki ölkə arasında xalqlararası təmasların yaxşılaşdırılması məqsədilə bu Azərbaycan vətəndaşları üçün viza rejiminin sadələşdirildiyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Yaponiyanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini əsas tutaraq, GUAM-Yaponiya sənədlərində qeyd olunduğu kimi Azərbaycanın ərazi bütövlüyü,suverenliyi və sərhədlərinin toxunulmazlığını dəstəkləməsinin təqdir edildiyini qeyd etdi.

No:192/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the delegation headed by Taro Kono, Foreign Minister of Japan
06 September 2018 00:17
Foreign Minister Elmar Mammadyarov warmly greeted the guest and accompanying delegation and noted the importance of high-level mutual visits in the development of cooperation between the two countries.
Expressing his satisfaction with visiting our country, Foreign Minister of Japan Taro Kono stated his audience and fruitful discussions with the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev. T. Kano highlighted that Japan is interested in futher development of relations with Azerbaijan which is located in important geographical location.
Ministers noted that friendly relations between Azerbaijan and Japan based on mutual understanding and respect have been established. They expressed satisfaction with the development of bilateral political dialogue and highlighted successful cooperation in the energy sector between the two countries. Furthermore, the sides emphasizing the non-oil sector noted that there are vast opportunities for the development of cooperation in other sectors of economy. Minister Elmar Mammadyarov also informed his Japanese counterpart about the TAP and TANAP projects. Minister Elmar Mammadyarov stressed the necessity of streamlining the State Commission for Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and Japan for the development of economic-trade relations.
The Ministers also commended the activities of the parliamentary friendship groups in promotion of friendly ties.
Minister Elmar Mammadyarov briefed the interlocutor about the ongoing fundamental reforms in diversification of economy and added that there are attractive conditions for even closer engagement of Japanese companies in the non-oil sector. Talking about the North-South and East-West transport corridors realized with the initiation and active participation of Azerbaijan, Foreign Minister Elmar Mammadyarov said that Japanese companies can also benefit from these transport and logistics projects.
The sides discussed the cooperation and mutual support within the international organizations between the two counties and underlined the importance of partnership in the “GUAM+Japan” format.
It was stressed that teaching of the Japanese language in the Azerbaijani universities, exchange of students, holding the World Judo Championship in September of this year in Baku, organization of mutual cultural programs serve to the development of bilateral humanitarian cooperation and people-to-people contacts. It was also noted that such education, sport and cultural projects events contribute to the development of cooperation in the tourism sphere. The sides also reviewed perspectives of opening direct air passenger flights.
The Ministers exchanged their views on a wide range of regional and international issues. Briefing his counterpart about the Armenia-Azerbaijan conflict and the negotiation process with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs Minister Elmar Mammadyarov said that unsettled status of the conflict and the illegal presence of the armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan constitute serious threat to the regional peace and security. The Minister emphasized that the Armenian forces should be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan in accordance with the demands of the UN Security Council resolutions with a view of ensuring just and fair peace and enabling political settlement of the conflict.
Taro Kano underlined that Japan supports the peaceful resolution of the conflict on the basis of norms and principles of international law. Furthermore, Japanese Minister said that the visa regime for the Azerbaijani citizens had been simplified with the view to improving the people-to-people contacts.
Minister Elmar Mammadyarov said that guided by the norms and principles of international law Japan's support to the territorial integrity, sovereignty and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan, as it has been enshrined in the joint GUAM-Japan documents is highly appreciated.