No:190/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Peru Respublikasının paytaxtı Lima şəhərinə işgüzar səfərə yola düşüb
Peru Respublikasının Xarici İşlər naziri Nestor Popolizio Bordalesin dəvətilə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Lima şəhərinə yola düşüb.
Səfər çərçivəsində nazir Elmar Məmmədyarov 5-6 iyul tarixlərində Lima şəhərində keçiriləcək “Sakit okean Alyansı”na üzv ölkələrin (Meksika, Kolumbiya, Peru və Çili) Prezidentlərinin və müşahidəçi ölkələrin rəsmilərinin 14-cü Zirvə Görüşündə iştirak edəcək.
Zirvə görüşü çərçivəsində təşkilatın müşahidəçi ölkələri üçün işçi masanın təşkil olunması və üzv ölkələrlə müşahidəçi statusuna malik ölkələr arasında nəqliyyat, innovasiya və yüksək texnologiyalar, mədəniyyət, turizm, təhsil, tibb, ətraf mühit və digər sahələr üzrə əməkdaşlıq imkanlarının ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda inkişaf etdirilməsi, eləcə də ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsi imkanlarının müzakirə edilməsi nəzərdə tutulur.
Sakit okean Alyansının Zirvə görüşündə müşahidəçi ölkələr ilə yanaşı, Asiya-Sakit Okean İqtisadi Əməkdaşlığı, Avropa İttifaqı, ATƏT və Avrasiya İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi nüfuzlu təşkilatların nümayəndələrinin iştirak edəcəyi gözlənilir.

No:190/19, Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov departed on a working visit to the capital of the Republic of Peru, Lima
The delegation headed by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov departed to Lima upon the invitation of Foreign Minister of Peru Néstor Popolizio Bardales.
On the sidelines of the visit Minister Elmar Mammadyarov will attend the 14th Summit meeting of the Presidents of the Member States of the Pacific Alliance (Mexico, Colombia, Peru and Chile) and observer countries, to be held on July 5-6 in Lima.
Within the framework of the Summit a working session will be organized for the observer countries to the Alliance and the opportunities of developing cooperation in various spheres, including transport, innovation and high technology, culture, tourism, education, health, environment and etc. on bilateral and multilateral bases, as well as strengthening the trade relations between the member and observer states will be discussed.
Along with the observer countries, the representatives from the influential organizations such as the Asia-Pacific Economic Cooperation, the European Union, the OSCE and the Eurasian Economic Cooperation Organization are expected to attend the Pacific Alliance Summit.