No:188/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Çin Xalq Respublikasının xarici işlər naziri Van İ ilə telefon danışığına dair məlumatı
20 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Çin Xalq Respublikasının xarici işlər naziri Van İ arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər iki dövlət arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif istiqamətlərdə inkişafı üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. Azərbaycan və Çin arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə qarşılılıq təbriklər ifadə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Çin Xalq Respublikasının Qış Olimpiya Oyunlarına yüksək səviyyədə ev sahibliyi etməsi münasibətilə həmkarını təbrik edib. Nazir, ikitərəfli gündəliyin siyasi, iqtisadi, humanitar istiqamətlərdə uğurla inkişafını vurğulayıb və əlaqələrin daha da irəliləməsi üçün potensialın olduğunu bildirib. Xüsusilə də, Çin şirkətlərinin azad olunmuş ərazilərin bərpası prosesində iştirakı məmnunluqla qeyd edilib.
Nazir Van İ iki dövlət arasında əlaqələrin dinamik inkişafından məmnunluqla bəhs edib, bütün istiqamətlərdə, o cümlədən iqtisadi sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Tərəflər, bir-birlərinin müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı şəkildə dəstəklənməsi ilə bağlı prinsipial mövqeyi bir daha vurğulayıblar.
Telefon danışığı zamanı, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və digər məsələlər müzakirə edilib.

Press release 20 April 2022 18:00
No:188/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the People's Republic of China Wang Yi
20 April 2022 18:00
On April 20, 2022, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the People's Republic of China Wang Yi.
The Ministers exchanged views on the development of friendly relations and cooperation between the two countries in various areas. Mutual congratulations were expressed on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and China.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated his Chinese counterpart on successfully hosting the Winter Olympics. The Minister stressed the successful development of the bilateral agenda in political, economic and humanitarian spheres, noting that there is potential for further development of relations. In particular, the participation of Chinese companies in the process of restoring the liberated territories was noted with satisfaction.
Minister Wang Yi spoke with satisfaction about the dynamic development of relations between the two countries, noting the importance of expanding cooperation in all areas, including the economic sphere.
The sides reiterated their principled position on mutual support for each other's independence, sovereignty and territorial integrity.
During the telephone conversation, cooperation within international organizations, as well as regional and other issues of mutual interest were discussed.