Mətbuat şərhi 31 avqust 2018 04:45
No:188/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Çin Xalq Respublikasının Xarici ölkələrlə Çin Xalq Dostluq Cəmiyyətinin sədri, partiya komitəsinin katibi xanım Li Syaolini qəbul etdi
31 avqust 2018 04:45
Azərbaycanda olmasından məmnunluğunu bildirən xanım Li Syaoli səmimi qonaqpərvərliyə görə öz təşəkkürünü bildirdi.
Görüş zamanı iki ölkə arasında əməkdaşlığın  inkişafından məmnunluğunu ifadə edən tərəflər Heydər Əliyev Fondu ilə sözügedən qurum arasında imzalanmış dostluq və əməkdaşlıq haqda memorandumun humanitar və mədəni sahədə əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə təkan verəcəyinə əminliklərini ifadə etdilər. Habelə, tərəflər mədəniyyət, gənclər və turizm sahəsində layihələrinin xalqlar arasında təmasların daha da yaxınlaşmasına xidmət edəcəyini xüsusilə qeyd etdilər.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Çinin beynəlxalq arenada bir-birinin ərazi bütövlüyü, suverenliyini və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığını dəstəklədiyini vurğuladı. Həmçinin, nazir Elmar Məmmədyarov Çinin təşəbbüskarı olduğu “Bir kəmər, bir yol” layihəsinin regionun iqtisadi inkişafı üçün geniş imkanlar açdığını və sözügedən layihənin reallaşmasının ticarət dövriyyəsinin artımına töhfə verəcəyini qeyd etdi.

Press release 31 August 2018
No:188/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Li Xiaolin, Party Secretary and Chairperson of the Chinese People's Association for Friendship with Foreign Countries
Li Xiaolin said that she is pleased to visit Azerbaijan and extended her gratitude for the warm hospitality.
At the meeting the sides expressed their satisfaction with the development of cooperation between the two countries and remained assured that the Memorandum of Friendship and Cooperation signed between the Heydar Aliyev Foundation and the above-mention association will give a new impetus to deepening of humanitarian and cultural cooperation. The sides also highlighted that projects in cultural, youth and tourism spheres will serve to further promotion of people-to-people contacts.
Minister Elmar Mammadyarov underlined that in the international arena Azerbaijan and China support the inviolability of each other's territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders. Minister Elmar Mammadyarov also noted that the "One Belt, One Way" project initiated by China opens up opportunities for the region's economic development and the realization of this project will contribute to the growth of trade turnover.