No:187/26, Azərbaycanla Serbiya arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
28 aprel tarixində Belqrad şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Serbiya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında sayca üçüncü konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Serbiya nümayəndə heyətinə isə Serbiya xarici işlər nazirinin konsulluq məsələləri üzrə köməkçisi vəzifəsini icra edən Nataşa Raşeviç rəhbərlik edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Serbiya Respublikası ilə konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması imkanları nəzərdən keçirilib.
Bununla yanaşı, konsulluq sahəsində həyata keçirilmiş son yeniliklər, o cümlədən konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində hər iki ölkənin mövcud təcrübəsi və tətbiq olunan mexanizmlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və qabaqcıl təcrübələrin qarşılıqlı tətbiqi imkanları nəzərdən keçirilib.
Habelə, iki ölkə arasında miqrasiya, ədliyyə, təhsil, əmək və sosial müdafiə sahələrində əlaqələrin gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Görüşdə böhran vəziyyətlərində vətəndaşların konsulluq müdafiəsinin effektiv təmin edilməsi və əmək miqrasiyasının tənzimlənməsi ilə bağlı da fikir və təcrübə mübadiləsi aparılıb.

No:187/26, Press release on consular consultations between Azerbaijan and Serbia
On 28 April, the third consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Serbia were held in the city of Belgrade.
At the consultations, the Azerbaijani delegation was headed by Emil Safarov, Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs, while the Serbian delegation was headed by Nataša Rašević, Acting Assistant Minister for Consular Affairs of the Minister of Foreign Affairs of Serbia.
During the consular consultations, the current situation and development prospects of cooperation with the Republic of Serbia in the consular field, including the possibilities of signing new bilateral documents in this field, were reviewed.
In addition, an exchange of views was conducted on recent innovations implemented in the consular field, including the existing experience of both countries and the mechanisms applied in the field of digitalization of consular services, and the possibilities of expanding cooperation in this area and mutually applying advanced practices were reviewed.
Moreover, the importance of strengthening relations between the two countries in the fields of migration, justice, education, labor and social protection was emphasized.
At the meeting, an exchange of views and experience was also conducted on effectively ensuring consular protection of citizens in crisis situations and regulating labor migration.