No:186/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Argentinanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Carlos Dante Rivanı diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib
30 avqust 2018 03:30
Görüş zamanı iki ölkə arasındakı əməkdaşlıq və siyasi dialoqun inkişafından məmnunluq ifadə olundu və iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün birgə səylərin artırılmasının vacibliyi vurğulandı.
Səfir Carlos Dante Riva diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov səfir Carlos Dante Rivaya ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfələrinə görə təşəkkür etdi və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı.

Press release 30 August 2018 03:30
No:186/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Carlos Dante Riva, Ambassador of Argentina to the Republic of Azerbaijan upon termination of his diplomatic mission
30 August 2018 03:30
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Carlos Dante Riva, the Ambassador of Argentina to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic tenure.
During the meeting the satisfaction was expressed with the development of cooperation and political dialogue between the two countries. The sides stressed the importance of redoubling joint efforts for enhancement of economic-trade relations.
Ambassador Carlos Dante Riva expressed his gratitude for the support provided to run his diplomatic activities.
Minister Elmar Mammadyarov appreciated Ambassador’s contributions to the promotion of relations between our countries and wished him every success in his future activities.