Mətbuat şərhi 28 iyun 2019
No:185/19, Nazir Elmar Məmmədyarov Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin Baş direktorunu qəbul etdi
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin Baş direktoru Mixael Şpindeleqqer ilə görüşdü.
Görüş zamanı “Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında Yerdəyişmə üzrə Tərəfdaşlığın həyata keçirilməsinə dəstək” (MOBILAZE) layihəsi çərçivəsində Bakıda keçirilən “Yerdəyişmə üzrə Tərəfdaşlıq” mövzusunda illik beynəlxalq konfrans zamanı faydalı müzakirələrin aparıldığı qeyd edildi. Miqrasiya məsələsinin hazırda beynəlxalq gündəlikdə, o cümlədən Aİ üçün önəm kəsb edən ən vacib məsələlərlədən biri olduğu ifadə edildi.
Tərəflər Azərbaycanın Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəz ilə miqrasiya sahəsində sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirərək, MOBILAZE layihəsinin Aİ-Azərbaycan arasında əməkdaşlığın mühüm ölçüsü olan yerdəyişmə proseslərini və insanlararası əlaqələri dəstəkləməkdə rolunu yüksək qiymətləndirdilər. Eyni zamanda, tərəflər Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında imzalanmış Viza Rejiminin Sadələşdirilməsi və Readmissiya sazişlərin bu ölçüyə xidmət etdiyini söyləyərək sözügedən sazişlərin icrasında Azərbaycanın sadiqliyini xüsusilə vurğuladılar.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov münaqişə nəticəsində ölkəmizin geniş miqyaslı daxili miqrasiya problemi ilə üzləşdiyini bildirdi. Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın müvafiq qurumlarının səyi nəticəsində qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində davamlı işlər görüldüyünü xüsusilə qeyd etdi. Eyni zamanda Nazir həmsöhbətini münaqişənin həllinin üzrə aparılan danışıqlar prosesinin son durumu ilə bağlı məlumatlandırdı.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

No:185/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the Director General of the International Centre for Migration Policy Development
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Dr. Michael Spindelegger, the Director General of the International Centre for Migration Policy Development.
At the meeting it was emphasized that fruitful discussions were held at the annual international Mobility Partnership Conference organized in Baku on the sidelines of the Support to the Implementation of the Mobility Partnership with Azerbaijan (MOBILAZE). It was noted that migration is one of the most important issues of the global agenda, including the European Union.
The sides underlined that Azerbaijan closely cooperates with the International Centre for Migration Policy Development and highly appreciates the MOBILAZE project in supporting the mobility processes and people-to-people contacts, which is the important cooperation dimension between the EU and Azerbaijan. Furthermore, the sides highlighted the Readmission and Visa facilitation agreements signed between the EU and Azerbaijan serve to this dimension and underlined the commitment of Azerbaijan to the implementation of these agreements.
Touching upon the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict Minister Elmar Mammadyarov stressed that Azerbaijan faced a large-scale internal migration problems. Minister Elmar Mammadyarov underlined that the relevant authorities of Azerbaijan have made significant progress in improving living conditions of the refugees and IDPs. Minister informed his interlocutor on the current stage of negotiations on the settlement of the conflict.