Mətbuat şərhi 15 aprel 2022
No:183/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Məhəmməd Əl Bluşi ilə görüşünə dair məlumatı
15 aprel 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Məhəmməd Əl Bluşini qəbul edib.
Səfir etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Nazir, Azərbaycan ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında birgə tarixi, mədəni, dini bağlara əsaslanan və möhkəm təməl üzərində qurulan əlaqələrin son 30 il ərzində əhəmiyyətli inkişaf yolunu keçdiyini məmnunluqla qeyd edib. İki dövlət arasında yüksək səviyyədə siyasi dialoqun mövcud olduğu, həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli müstəvilərdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın həyata keçirildiyi ifadə edilib.
Səfir Məhəmməd Əl Bluşi BƏƏ-nin xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Şeyx Abdullah Bin Zayed Əl Nəhyanın salamlarını çatdırıb. O, Azərbaycanda diplomatik fəaliyyəti müddətində iki ölkə arasında münasibətlərin daha da inkişafı üçün səylərini əsirgəməyəcəyini ifadə edib.
Tərəflər, ikitərəfli əlaqələrin bir sıra sahələrdə, o cümlədən alternativ enerji, kənd təsərrüfatı, ərzaq təhlükəsizliyi, turizm, mədən sənayesi, azad iqtisadi zonalar və digər istiqamətlərdə inkişaf perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov səfirə bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri, habelə iki ölkə arasında normallaşma prosesi və bölgənin gələcək sülh və əmin-amanlıq şəraitində inkişafına dair Azərbaycanın baxışları barədə məlumat verib.
Səfir Məhəmməd Əl Bluşinin fəaliyyətinin Azərbaycan və BƏƏ arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinə xidmət edəcəyinə dair inam ifadə edilib və öz növbəsində Azərbaycan tərəfinin bütün lazımı dəstəyi göstərməyə hazır olduğu vurğulanıb.

Press release 15 April 2022 18:20
No:183/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the United Arab Emirates to the Republic of Azerbaijan Mohammed AlBlooshi
15 April 2022 18:20
On April 15, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador of the United Arab Emirates (UAE) to the Republic of Azerbaijan Mohammed AlBlooshi.
The Ambassador presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success in his work.
The Minister noted with satisfaction that the relations between Azerbaijan and the United Arab Emirates, based on common historical, cultural and religious ties and built on a solid foundation, have undergone significant development over the past 30 years. It was noted that there is a high-level political dialogue between the two countries, and mutually beneficial cooperation is carried out at both bilateral and multilateral levels.
Ambassador Mohammed AlBlushi conveyed the greetings of the UAE Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Sheikh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan. He said he would spare no effort to further develop relations between the two countries during his diplomatic term in Azerbaijan.
The sides exchanged views on the prospects for the development of bilateral relations in a number of areas, including alternative energy, agriculture, food security, tourism, mining, free economic zones and others.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the ambassador on the post-conflict situation in the region, the restoration and reconstruction work carried out in the liberated areas, as well as Azerbaijan's views on the normalization process between the two countries and the future development of the region in peace and tranquility.
Confidence was expressed that the activities of Ambassador Mohammed AlBlooshi will serve to further deepen relations between Azerbaijan and the UAE, and the readiness of the Azerbaijani side to provide all necessary support was emphasized in this regard.