No:183/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Malayziyanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Dato Roslan Tan Sri Abdul Rəhmanı diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib
Görüş zamanı iki ölkə arasındakı siyasi dialoq və əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə olundu, enerji və iqtisadi sahədə əlaqələrin inkişafında əldə olunan irəliləyişlər xüsusilə qeyd olundu.
Nazir Elmar Məmmədyarov Səfirin ölkələrimiz arasında ənənəvi dostluq əlaqələrinin inkişafına verdiyi töhfələrinin yüksək qiymətləndirildiyini nəzərə çatdırdı.
Səfir Dato Roslan Tan Sri Abdul Rəhman diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirdi və iki ölkə arasında dostluq əlaqələrinin inkişafı üçün səylərini əsirgəmədiyini vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov səfir Dato Roslan Tan Sri Abdul Rəhmana gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu etdi.

No:183/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Dato Roslan Bin Tan Sri Abdul Rahman, Ambassador of Malaysia to the Republic of Azerbaijan upon termination of his diplomatic mission
18 August 2018 00:39
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Dato Roslan Bin Tan Sri Abdul Rahman, the Ambassador of Malaysia to the Republic of Azerbaijan upon the termination of his diplomatic tenure.
During the meeting the satisfaction was expressed with the political dialogue and cooperation between two countries. Progress in development of economic and energy relations was noted.
Minister Elmar Mammadyarov highly appreciated the Ambassador's contributions to the development of traditional friendly relations between the two countries.
Ambassador Dato Roslan Bin Tan Sri Abdul Rahman expressed his gratitude for the support provided to run his diplomatic activities and noted that he spared no efforts to enhance bilateral relations during his diplomatic mission.