No:182/23, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin 31 mart tarixində İranın Xarici İşlər Nazirliyin mətbuat katibi Nasir Kənani tərəfindən səslənmiş iddialara dair şərhi
31 mart 2023 15:40
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İsrail Dövlətinə səfəri çərçivəsində mətbuat brifinqinə istinadən İran İslam Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Nasir Kənaninin 31 mart tarixində açıqladığı iddialarla əlaqədar mətbuat katibinə tövsiyə edirik ki, nazir Ceyhun Bayramovun səsləndirdiyi fikirlərə diqqətlə qulaq assın.
Məlum olduğu kimi, xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İsrail xarici işlər naziri ilə mətbuat brifinqi zamanı İrana qarşı hər hansı bir mövqe səsləndirməyib. Bu xüsusda, İran Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən verilən bu açıqlamanı növbəti anti-Azərbaycan addım kimi qiymətləndiririk.
Bildiririk ki, Azərbaycan öz ərazisindən üçüncü dövlətlərə qarşı istifadəyə heç zaman imkan verməyib.
Bunun əksinə, son zamanlar İran ərazisindən Azərbaycana qarşı təhdidlər səsləndirilir və təxribatlara yol verilir. Bunlara misal olaraq, Azərbaycanın sərhədləri boyu İran tərəfindən hərbi təlimlərin keçirilməsini, sərhəd üzərindən hərbi uçuşların həyata keçirilməsini, İranın vəzifəli şəxsləri tərəfindən anti-Azərbaycan bəyanatlarının verilməsini, SEPAH kimi İranın təhlükəsizlik strukturları tərəfindən hətta uşaqları cəlb etməklə və Xudafərin körpüsünün yanında Azərbaycan əleyhinə təhdid dolu video çarxların çəkilməsi və nümayişini, Azərbaycanın İrandakı səfirliyinə qarşı terror hücumunu, Milli Məclisin üzvü Fazil Mustafaya qarşı həyata keçirilmiş terror aktının istintaqının ilkin izlərinin İrana dəlalət etməsini qeyd etmək olar.
Bu gün, İran-Ermənistan qardaşlığı bütövlükdə region üçün təhlükə olmaqda qalmaqdadır. Son 30 il ərzində İran faktiki olaraq, səssiz razılığı ilə, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin işğalına göz yummuşdur. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun işğalı və bu ərazilərin talan edilməsinə, bu ərazilərdəki evlərdən sökülmüş daşların İran bazarlarında satılmasına, mövcud olmuş 67 məsciddən 65-in dağıdılması və təhqir edilməsinə İran tərəfindən əhəmiyyət verilməməsi yaxşı məlumdur.
Qeyd edilənlərlə əlaqədar, mətbuat katibi Nasir Kənaninin açıqlamasını qətiyyətlə pisləyirik. Bu açıqlama Azərbaycan-İran münasibətlərinin böhran vəziyyətinə salınmasında növbəti addımdır.
İran tərəfinin bu təhdidləri Azərbaycanı heç zaman qorxuda bilməz. İran ərazisindən Ermənistana göndərilən hərbi dəstəyə baxmayaraq, Azərbaycan ordusu 2020-ci ildə işğalçı Ermənistan ordusunu darmadağın etdi. Bundan sonra da, Azərbaycana qarşı hər hansı bir təcavüzün və təxribatın qarşısı qətiyyətlə alınacaqdır.

No:182/23, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the allegations made by Nasser Kanaani, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Iran dated March 31
31 March 2023 15:40
We recommend Nasser Kanaani, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Iran, who referred in his allegations dated March 31 to the press briefing of Jeyhun Bayramov in the margins of his visit to the State of Israel, to listen carefully to the statements made by Minister Jeyhun Bayramov.
During the press briefing with the Foreign Minister of Israel, Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan has not displayed any standpoint against Iran. In this regard, we consider this statement made by the Ministry of Foreign Affairs of Iran as another anti-Azerbaijani step.
We state that Azerbaijan has never allowed the use of its territory against third countries.
On the contrary, recently, threats have been voiced and provocations were conducted against Azerbaijan from the territory of Iran. Examples include holding of military exercises by Iran along the borders of Azerbaijan, conducting of military flights over the border, issuing of anti-Azerbaijani statements by Iranian officials, filming, which involve even children and are conducted near the Khudafarin Bridge, and subsequent demonstration of threatening videos against Azerbaijan by Iranian security services such as IRGC, the terrorist attack against the Embassy of Azerbaijan to Iran, and the initial investigation of the terrorist attack against the member of the Milli Majlis Fazil Mustafa leading to Iran.
Today, the brotherhood of Iran and Armenia remains a threat to the entire region. Over the past 30 years, Iran has, in fact, with its tacit consent, turned a blind eye to Armenia's occupation of Azerbaijani territories over the past 30 years. It is well known that Iran ignored the occupation of Karabakh and East Zangazur and the plundering of these territories, the sale of stones demolished from houses in these territories in Iranian markets, the destruction and desecration of 65 of the existing 67 mosques.
Against the backdrop of the abovementioned, we strongly condemn the statement of Nasser Kanaani, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Iran. This statement is the next step toward the crisis in the relations between Azerbaijan and Iran.
These threats of Iran will never intimidate Azerbaijan. Despite the military support sent from Iranian territory to Armenia, the Armed Forces of Azerbaijan destroyed the occupying Armed Forces of Armenia in 2020. In the future, any aggression and provocation against Azerbaijan will be resolutely prevented.