No:182/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Fələstin Dövləti arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə keçirilən tədbirə dair məlumatı
15 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və Fələstin Dövləti arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Tədbirdə AR XİN-in rəhbər heyəti, Fələstin Dövlətinin Azərbaycan Respublikasındakı səfiri, habelə səfirliyin əməkdaşları, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir sıra ali təhsil ocaqlarının rəhbər şəxsləri iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev 15 aprel 1992-ci il tarixində iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının tariximizdə əlamətdar bir hadisə olduğunu qeyd edib. O, Fələstinin Azərbaycanın öz müstəqilliyini bərpa etməsindən sonra onunla diplomatik münasibətlər quran ilk ölkələrdən biri olmasının dostluq və həmrəylik nümunəsi sərgilədiyini bildirib. Azərbaycanın Fələstin ilə münasibətlərə önəm verdiyini qeyd edən F. Rzayev, iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurlu əməkdaşlığın mövcud olduğunu vurğulayıb. Nazir müavini, möhkəm həmrəyliyə əsaslanan Azərbaycan-Fələstin münasibətlərinin bundan sonra da həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli səviyyələrdə uğurla inkişaf edəcəyinə dair inam ifadə edib.
Daha sonra çıxış edən Fələstin Dövlətinin Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Nəssir Əbdül Kərim Əbdül Rəhim mədəni və dini dəyərlərlər bir-birinə bağlı olan Azərbaycan və Fələstin arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 ilinin tamam olması münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Səfir, bu illər ərzində iki ölkə arasında münasibətlərin həmrəylik, dostluq və qarşılıqlı hörmət prinsipləri çərçivəsində uğurla inkişaf etdiyini bildirib. Fələstin Dövlətinin Azərbaycan Respublikasının suverenlik və ərazi bütövlüyünə dəstəyi bir daha vurğulanıb. Nəssir Əbdül Kərim Əbdül Rəhim, Azərbaycan və Fələstinin ikitərəfli format ilə yanaşı, həm də bir sıra beynəlxalq təşkilatlar o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlıq etdiyini məmnunluqla qeyd edib. Səfir, hər iki dövlətə və xalqa sülh, əmin-amanlıq, rifah arzulayıb və müqəddəs Ramazan ayı münasibətilə xoş arzularını səsləndirib.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və Fələstin arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş fotosərgi ilə tanış olublar.

No:182/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the event dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the State of Palestine
15 April 2022 16:12
On April 15, 2022, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan hosted an event and exhibition on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the State of Palestine.
The event was attended by the leadership of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Ambassador of the State of Palestine to the Republic of Azerbaijan, as well as the embassy staff, public figures, including heads of a number of universities in Azerbaijan.
The event started with the national anthems of both countries.
Speaking at the event, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Fariz Rzayev noted that the establishment of diplomatic relations between the two countries on April 15, 1992 was a significant event in our history. He said that the fact that Palestine was one of the first countries to establish diplomatic relations with Azerbaijan after the restoration of its independence is an example of friendship and solidarity. Noting that Azerbaijan attaches importance to relations with Palestine, F.Rzayev also stressed the successful cooperation between the two countries within international organizations. The Deputy Minister expressed confidence that the Azerbaijani-Palestinian relations, based on strong solidarity, will continue to develop successfully at both bilateral and multilateral levels.
Afterwards, the Ambassador of the State of Palestine to the Republic of Azerbaijan Nasser Abdul Karim Abdul Rahim congratulated on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Palestine, the countries that are interlinked via cultural and religious values. The Ambassador said that over the years, relations between the two countries have been successfully developing within the principles of solidarity, friendship and mutual respect. The support of the State of Palestine to the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan was reiterated. Nasser Abdul Karim Abdul Rahim noted with satisfaction that Azerbaijan and Palestine cooperate not only in the bilateral format, but also in the framework of a number of international organizations, including the Organization of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement. The Ambassador wished peace, tranquility and prosperity to both countries and peoples, and expressed his best wishes on the occasion of the holy month of Ramadan.
At the end of the event, the participants got acquainted with a photo exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Palestine.