No:182/19, Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və Bolqarıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini, Xarici İşlər naziri xanım Yekaterina Zahariyevanın birgə mətbuat konfransı
24 iyun 2019-cu il
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov:
Öncə hər birinizi Xarici İşlər Nazirliyində salamayıram. Bildiyiniz kimi, bu gün Bolqarıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini, Xarici İşlər naziri xanım Yekaterina Zahariyeva ölkəmizdə rəsmi səfərdədir.
Qeyd etmək istərdim ki, Azərbaycanla Bolqarıstan arasında 2015-ci ildə strateji tərəfdaşlıq haqqında saziş imzalanmışdır. Biz bu gün məhz bu çərçivədə həm təkbətək, həm də geniş tərkibdə iki ölkə arasındakı siyasi, iqtisadi və ticarət sahələrindəki əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdik.
Məlum olduğu kimi, Cənub Qaz Dəhlizinin bir hissəsi Bolqarıstandan keçəcəkdir. Bu kontekstdə qeyd edim ki, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti ilə Bolqarıstanın qaz şirkəti arasında imzalanmış saziş əsasında Bolqarıstan 1 milyard kub metr qaz ilə təchiz olunacaqdır.
Eyni zamanda, strateji tərəfdaşlığın bir hissəsi kimi nəqliyyat məsələsi, bu xüsusda Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti və digər strateji layihələr haqqında  fikir mübadiləsi apardıq. Bundan başqa turizm sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafı məsələsini müzakirə etdik. Bildiyiniz kimi, “Buta Airways” aviaşirkəti Bolqarıstana artıq ilk aviareysini həyata keçirmişdir və bu da turizm sahəsində ölkələr arasındakı əlaqələrin inkişafı üçün atılan addımlardan biri kimi qiymətləndirilə bilər.
Həmçinin bildirmək istərdim ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin hazırki vəziyyəti ilə bağlı öz tərəfimdən xanım Zahariyevanı məlumatladırdım. Münaqişə kontekstində Bolqarıstanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi ilə bağlı birmənalı mövqeyinə görə xanım Zahariyevaya təşəkkürümü bildirdim.
Sonda vurğulamaq istərdim ki, Birgə bəyannamənin ehtiva etdiyi ikitərəfli münasibətləri müzakirə etmək üçün xarici işlər nazirlərinin həmsədrliyi ilə Strateji Dialoqun 1-ci iclası keçən il Sofiyada keçirildi və bu dialoqun gələcəkdə intensiv şəkildə davam etdirilməsini münasibətlərin dərinləşməsi baxımından vacib hesab edirik.
Məlahət Nəcəfova -  APA Informasiya Agentliyi
• Cənab Nazir, ötən həftə Vaşinqtonda ermənistanlı həmkarınızla görüşünüz keçirildi. Bilmək İstərdik ki, bu görüşün konkret nəticəsi nə olub? ATƏT həmsədrlərinin bəyanatında da deyildiyi kimi növbəti görüş üçün ilkin razılaşma var. Ümumiyyətlə bu görüş, yəni xarici işlər nazirlərinin qeyri-rəsmi görüşü 9 iyulda Slovakiyada baş tuta bilərmi?
Qeyd edim ki, Vaşinqtonda 3 saatdan artıq müzakirələr aparmışıq. Bu görüşün nəticəsi olaraq, həmsədrlər bizə rəsmi şəkildə müzakirələrin aparılması ilə bağlı sənədləri yenidən təqdim etdilər. Bu sənədlərdə ilkin olaraq Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması nəzərdə tutulur. Ümumiyyətlə, sözügedən sənədlərdə hansı məsələlərin müzakirə olunduğu sizi maraqlandırırsa 9 mart tarixində həmsədrlər tərəfindən verilmiş  bəyanatı oxumağınızı tövsiyə edirəm. Bu sənədlərdə müəyyən məsələlər var ki, təbii ki, bizi qane etməyə bilər. Məhz bu baxımdan bir neçə aydan sonra bu məsələlər ətrafında yenidən müzakirələrin aparılması üçün həmsədrlərin təklifi əsasında növbəti görüş keçirilməsi üzrə razılığa gəlmişik.
Həmsədrlər tərəfindən verilmiş bəyanatda da qeyd edildiyi kimi, danışıqların davam etdirilməsi məqsədilə təmas xəttində gərginliyin azaldılması üzrə Vaşınqtonda çağırışlar da oldu. Tərəfimdən danışıqların davam etdirilməsinə bu məsələnin heç bir halda təsir etməməli olduğu bildirilmişdir. Çünki müxtəlif illərdə Madriddə, Kazanda substantiv danışıqların aparıldığı vaxtlarda da təmas xəttində gərginlik müşahidə olunurdu.
Tapdıq Fərhadoğlu, Amerikanın səsi
• Cənab Nazir, danışıqlar davam etdirilir, Madrid prinsipləri, yenilənmiş Madrid prinsipləri, Kazan prinsipləri və s. Bu danışıqların nəticəsi nədir?
Nəticə, ilk növbədə dəfələrlə qeyd etdiyim kimi Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmasıdır. Bu xüsusda, vurğulamaq istərdim ki, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütovlüyü və suverenliyi bütün dünya ölkələri tərəfindən dəstəklənir, eləcə də BMT Təhlükəsizlik Şurası və digər təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qətnamələr bunu təsdiqləyir. İlkin addım kimi Ermənistan qoşunları işğal edilmiş ərazilərdən çıxarılmalıdır. Suallar verilir ki, bu paket şəklində yoxsa addım-ba-addım olmalıdır, artıq bəllidir ki bu addım-addım həyata keçiriləcək bir prosesdir.
• Bəs nə zaman çıxacaq işğalçı qüvvələr?
Təbii ki, dəqiq vaxt bildirmək çətindir. Xüsusilə qeyd etməliyəm ki, Ermənistan tərəfi danışıqlar zamanı hər dəfə təhlükəsizlik və status məsələlərini qaldırır. Status məsələsi, eləcə də, beynəlxalq sülhməramlıların yerləşdirilməsi kimi məsələlərdə həmsədrlər tərəfindən konkret təkliflər verilməlidir. Bunu həmsədrlər özləri də qəbul edirlər ki, məsələnin üzərində iş aparılmalıdır.

Press release 26 June 2019
No:182/19, Joint Press Conference of Foreign Minister Elmar Mammadyarov and Ekaterina Zakharieva, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria
June 24, 2019
Let me, first of all, greet you all at the Ministry of Foreign Affairs. As you know, Mrs. Ekaterina Zaharieva, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria is on an official visit to our country today.
I would like to note that an agreement on strategic partnership was signed between Azerbaijan and Bulgaria in 2015. It was indeed in this context that we discussed today the issues of political, economic and trade cooperation between the two countries both in our face-to-face meeting, as well as the meeting with participation of delegations.
As it is known, part of the Southern Gas Corridor will pass through Bulgaria. In this context, it should be noted that Bulgaria will be supplied with 1 billion cubic meters of gas based on the agreement signed between the State Oil Company of the Azerbaijan Republic and the Bulgarian Gas Company.
At the same time, we exchanged views on transport, and in this respect, on the Baku-Tbilisi-Kars railroad and other strategic projects as part of the strategic partnership. Furthermore, we discussed the development of mutual cooperation in the tourism sector. As you know, Buta Airways has already made its first flight to Bulgaria, which can be regarded as one of the steps aimed at developing relations in the field of tourism.
I would also like to note that I informed Mrs. Zaharieva on the current state of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. In the context of the conflict, I thanked Minister Zaharieva for Bulgaria's unambiguous position on the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
In the end, I would like to emphasize that the first meeting of the Strategic Dialogue was held in Sofia last year with the chairmanship of foreign ministers to discuss the bilateral relations set out in the Joint Declaration, and we consider that intensive continuation of this dialogue is crucial in terms of deepening our relations.
Malahat Najafova - APA Information Agency
• Mr. Minister, you had a meeting with your Armenian counterpart in Washington last week.  We would like to know what has been the exact outcome of this meeting? As it is said in the statement of the OSCE co-chairs, there is a preliminary agreement for the next meeting. Can this meeting, that is, an informal meeting of foreign ministers take place in Slovakia on July 9th?
Let me state that we had more than 3 hours discussions in Washington. As a result of this meeting, the co-chairs officially presented us the documents for discussions. As a preliminary step, withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan is considered in these documents. In general, I would like to advise you to read a statement issued by the co-chairs on March 9th if you are interested in the issues discussed in the documents. There are certain issues in these documents that, of course, may not satisfy us. As such, we have come to an agreement to hold a next meeting in upcoming months on the basis of the proposal of the co-chairs to hold these discussions again.
As it was mentioned in the statement issued by the co-chairs, there were also calls in Washington to reduce tensions on the contact line in order to continue negotiations. Nevertheless, I think that the issue should not anyhow affect the continuation of discussions since there had been tensions in the line of contact during substantial talks held in Madrid and Kazan etc. in different years.
Tapdıg Farhadoglu, Voice of America
• Mr. Minister, negotiations are underway, Madrid principles, updated Madrid principles, Kazan principles and so on. What is the result?
As I stated numerously, the result should be the withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan. In this regard, let me stress that the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders are supported by the countries in the world, as well as the resolutions adopted by the United Nations Security Council and other organizations confirm this support. The questions are asked whether the settlement should be based on package or step-by-step solution, and of course it is obvious that it is a process to be realized step-by-step.
• But when the occupying forces will withdraw?
Of course, it is hard to predict the exact time. I should particularly state that the Armenian side raises the issues of security and status during the negotiations. The co-chairs should present concrete proposals on the issues of status, also the deployment of peacekeeping forces. The co-chairs themselves admit that the work should be conducted on these issues.