No:181/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan dövləti tərəfindən göstərilən humanitar yardıma dair məlumatı
15 aprel 2022 10:05
Ukraynada yaşanan böhran nəticəsində Moldova Respublikası ərazisinə keçmiş ukraynalı qaçqınların ehtiyaclarının qarşılanması məqsədilə Azərbaycan dövləti tərəfindən, təcili və təxirəsalınmaz hallarda tibbi yardımın göstərilməsi üçün dərman vasitələrindən ibarət humanitar yardım bugün Moldovaya yola salınıb.
Məbləği 1,7 milyon manatdan artıq olan 29 tonluq humanitar yardımın Kişinyov hava limanına çatdırılması üçün təyyarə 15 aprel saat 10:00-da Moldova və Ukraynanın ölkəmizdəki diplomatik nümayəndələrinin iştirakı ilə Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava Limanından yola salınıb.
Xatırladaq ki, Ukraynadakı vəziyyətlə əlaqədar ölkə rəhbərliyinin tapşırığı ilə cari ilin 27 fevral və 12 mart tarixlərində Azərbaycan tərəfindən Ukraynaya dərman vasitələri, tibbi sərf, cihaz və avadanlıqlardan, eləcə də ərzaq məhsullarından ibarət ümumi məbləği 21.5 milyon manat olan (11,5 milyon avrodan artıq) 520 tona yaxın humanitar yardım göndərilib.

No:181/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on humanitarian aid provided by Azerbaijan
15 April 2022 10:05
In order to meet the needs of Ukrainian displaced persons, who entered the territory of the Republic of Moldova as a result of the crisis in Ukraine, Azerbaijan sent humanitarian aid to Moldova today, consisting of medicines to provide medical care in emergency and urgent cases.
On April 15, at 10:00, a plane was sent from the Heydar Aliyev International Airport to the Chisinau airport to deliver 29 tons of humanitarian aid worth more than 1.7 million manat with the participation of diplomatic representatives of Moldova and Ukraine.
It should be noted that with regard to the situation in Ukraine, upon the instruction of the country's leadership, on February 27 and March 12, 2022, Azerbaijan sent about 520 tons of humanitarian aid to Ukraine for a total of 21.5 million manat (over 11.5 million euros), consisting of medicines, medical supplies, devices and equipment, as well as food.