No:179/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Fransa Senatının üzvü Natali Qule ilə görüşünə dair məlumatı
21 may 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Fransa Senatının üzvü, Fransa Parlamentində Konstitusiya hüququ, qanunvericilik, ümumi seçki hüququ və ümumi dövlət idarəçiliyi qaydaları üzrə Komissiyanın sədr müavini, habelə Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin üzvü xanım Natali Qule ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Fransa Senatının üzvünü səmimiyyətlə salamlayaraq, onun ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafına verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirib. İkitərəfli münasibətlərin inkişafına ola biləcək maneələrin birgə səylər əsasında qarşısının alınmasının vacibliyini vurğulayan nazir, bu xüsusda qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətini qeyd edib.
Natali Qule səfərin bölgədəki vəziyyətlə bağlı məlumatın əldə edilməsi baxımından önəm kəsb etdiyini bildirib. O, Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkil etdiyi “Cənubi Qafqaz: regional əməkdaşlıq və inkişaf perspektivləri” adlı videoformatda müzakirələr və bu çərçivədə Prezident İlham Əliyevlə aparılmış fikir mübadiləsini olduqca faydalı qiymətləndirib.
Tərəflər, azad edilmiş ərazilərdə minasızlaşdırma fəaliyyəti, hazırda yaranmış regional əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər.
Nazir, Azərbaycan-Ermənistan sərhədində yaşanan gərginliklə bağlı məsələyə aydınlıq gətirərək, bunun Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həyata keçirilən sərhəd mühafizə sisteminin gücləndirilməsi tədbirləri olduğunu və tərəflər arasında bu xüsusda mövcud olan fikir ayrılıqlarının danışıqlar yolu ilə həllinin vacibliyini qeyd edib.

No:179/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Member of the French Senate Nathalie Goulet
22 May 2021 08:19
On May 21, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Nathalie Goulet, Member of the French Senate, Deputy Chairman of the French Parliamentary Commission on Constitutional Law, Legislation, General Electoral Rights and General Public Administration, as well as a member of the Nizami Ganjavi International Center.
Minister Jeyhun Bayramov sincerely greeted the member of the French Senate and praised her contribution to the development of cooperation between our countries. Stressing the importance of preventing possible obstacles to the development of bilateral relations through joint efforts, the Minister stressed the importance of reciprocal visits in this regard.
Nathalie Goulet said the visit was important in terms of gaining information about the situation in the region. She praised the discussions in the video format "The South Caucasus: Regional Development and Prospective for Cooperation" organized by the Nizami Ganjavi International Center and the exchange of views held in this context with President Ilham Aliyev.
The sides discussed demining activities in the liberated areas and current prospects for regional cooperation.
Having clarified the issue related to the tension on the Azerbaijani-Armenian border, the minister noted that these are measures to strengthen the border protection system, carried out within the framework of the territorial integrity of Azerbaijan, and stressed the importance of resolving the existing disagreements between the sides through negotiations.