No:177/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Şimali Makedoniya Respublikasının xarici işlər və xarici ticarət nazirinin müavini Zoran Dimitrovski ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
1 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Şimali Makedoniya Respublikasının xarici işlər və xarici ticarət nazirinin müavini Zoran Dimitrovskinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və Şimali Makedoniya arasında mövcud ikitərəfli və çoxtərəfli gündəlikdə duran məsələlər, habelə regional və qlobal inkişaflar müzakirə olunub.
Ölkələrimiz arasında son zamanlar yüksək səviyyəli səfər və təmasların artan dinamizmindən razılıq ifadə olunub, dövlətlərarası dialoqun davam və inkişaf etdirilməsində Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti qeyd olunub.
İqtisadiyyat və ticarət sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub, ənənəvi və bərpa olunan enerji istiqamətləri üzrə tərəfdaşlığın inkişafı üçün geniş perspektivlərin mövcud olduğu diqqətə çatdırılıb. Azərbaycan təbii qazı ilə təchiz olunan ölkələr sırasına Şimali Makedoniyanın qoşulması məmnunluqla xatırlanıb.
Xalqlarımız arasında əlaqələrin gücləndirilməsi və eləcə də dövlətlərarası münasibətlərə əlavə dəyər qatılması xüsusunda humanitar istiqamət, o cümlədən təhsil, mədəniyyət və turizm kimi sahələr üzrə mübadilələrin təşviqinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesinin gedişatı və bu prosesə mane olan amillər barədə ətraflı məlumatlandırıb. Tərəflər arasında yekun sülh sazişinin imzalanması üçün Ermənistanın konstitusiyasında Azərbaycana qarşı mövcud ərazi iddialarının aradan qaldırılması və artıq öz aktuallığını itirmiş olan Minsk Qrupu kimi təsisatların ləğv edilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Eyni gündə, Azərbaycan Respublikası və Şimali Makedoniya Respublikasının Xarici İşlər Nazirlikləri arasında ilk siyasi məsləhətləşmələr aparılıb. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən nazir müavini Fariz Rzayev, Şimali Makedoniya tərəfindən isə xarici işlər və xarici ticarət nazirinin müavini Zoran Dimitrovski rəhbərlik edib.

No:177/25, Press release on the meeting between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Deputy Minister of Foreign Affairs and Foreign Trade of the Republic of North Macedonia Zoran Dimitrovski
01 May 2025 14:51
On 1 May 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the delegation led by the Deputy Minister of Foreign Affairs and Foreign Trade of the Republic of North Macedonia Zoran Dimitrovski.
During the meeting, issues on the existing bilateral and multilateral agenda between Azerbaijan and North Macedonia, as well as regional and global developments, were discussed.
Satisfaction was expressed with the increasing dynamism of high-level visits and contacts between the two countries in recent times, and the importance of the political consultations mechanism between the Ministries of Foreign Affairs in maintaining and developing interstate dialogue was noted.
Cooperation opportunities in the fields of economy and trade were discussed, and it was emphasized that there are broad prospects for the development of partnership in both traditional and renewable energy sectors. The inclusion of North Macedonia among the countries supplied with Azerbaijani natural gas was recalled with satisfaction.
The importance of promoting exchanges in the humanitarian sphere, including education, culture and tourism, in order to strengthen ties between the peoples and add value to interstate relations, was highlighted.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the counterpart in detail about the situation and realities in the region in the post-conflict period, the progress of the Azerbaijan-Armenia normalization process and the factors hindering this process. It was emphasized that, in order to sign a final peace agreement between the sides, it is necessary to eliminate territorial claims against Azerbaijan in Armenia’s constitution and to abolish institutions such as the Minsk Group, which have already lost their relevance.
On the same day, the first round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of North Macedonia was held. The consultations were led by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev from the Azerbaijani side and Deputy Minister of Foreign Affairs and Foreign Trade Zoran Dimitrovski from the North Macedonian side.