No:177/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Seyid Abbas Musəvi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
20 aprel 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Seyid Abbas Musəvini diplomatik fəaliyyətinin başa çatması münasibətilə qəbul edib.
Hazırkı dönəmdə, tərəflər iki dövlət arasında tarixi köklərə əsaslanan dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin qarşılıqlı hörmət əsasında inkişafından məmnunluq ifadə ediblər. Hazırda siyasi, iqtisadi, ticarət və digər istiqamətlərdə münasibətlərin inkişafı üzrə əhəmiyyətli addımlar atıldığı vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov eyni zamanda regional və çoxtərəfli çərçivələrdə iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafının, 3+3 kimi regional formatların səmərəli fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Səfir Seyid Abbas Musəvi diplomatik fəaliyyəti müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkür edib. Səfir kimi çalışdığı müddətdə ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üçün bütün imkanların səfərbər edildiyini qeyd edib, ondan sonra gələcək səfirin də bu münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyindən əmin olduğunu vurğulayıb.
Görüş zamanı, tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:177/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Azerbaijan, Seyyed Abbas Mousavi
20 April 2024 15:15
On 20 April 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Azerbaijan, Seyyed Abbas Mousavi, on the occasion of the completion of his diplomatic mission in our country.
At the current stage, the sides expressed satisfaction with the development of friendly and cooperative relations between the two states, based on historical roots and mutual respect. It was emphasized that significant steps are currently being taken to advance relations in political, economic, trade, and other areas.
Minister Jeyhun Bayramov also noted that the development of relations between the two countries within regional and multilateral frameworks is important, and highlighted the effective functioning of regional formats such as the “3+3” platform.
Ambassador Seyyed Abbas Mousavi expressed his gratitude for the support extended to him during his diplomatic mission. He noted that all efforts had been mobilized to develop bilateral relations during his tenure and expressed confidence that his successor would continue to contribute to the further strengthening of these relations.