No:176/25, Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Küveyt Dövləti Hökuməti arasında Əməkdaşlıq üçün Birgə Komissiyanın 3-cü iclasının yekunlarına dair birgə bəyannamə
30 aprel 2025 17:43
30 aprel 2025-ci il
Azərbaycan Respublikası və Küveyt Dövləti arasında ikitərəfli əlaqələrin gücləndirilməsi üzrə qarşılıqlı öhdəliklər çərçivəsində, bir tərəfdən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramov, digər tərəfdən Küveyt Dövlətinin xarici işlər naziri cənab Abdullah Əli Əl-Yəhyanın sədrliyi və hər iki ölkənin nümayəndələrinin iştirakı ilə Küveyt Dövlətində 30 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası və Küveyt Dövləti  arasında Əməkdaşlıq üçün Birgə Komissiyanın 3-cü iclası keçirilib.
İclasın əsas məqsədi Azərbaycanla Küveyt arasında ikitərəfli münasibətlərin bütün səviyyələrdə gücləndirilməsi və möhkəmləndirilməsi təşkil edib. Bu münasibətlər qarşılıqlı hörmət və maraqlara, eləcə də qarşılıqlı əhəmiyyət kəsb edən məsələlər üzrə  əlaqələndirmə işinin təşkilinə əsaslanır. İki ölkənin hökumətləri arasında mövcud olan Əməkdaşlıq üçün Birgə Komissiya müştərək iqtisadi prioritetlərin və uzunmüddətli əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində davamlı dialoq platformasını təşkil edir.
Azərbaycan və Küveyt tərəfi iki dost ölkə arasında əlaqələrin uzunmüddətli inkişafını, qarşılıqlı maraq kəsb edən sahələrdə, xüsusilə enerji, ticarət, investisiya, infrastruktur, yüksək texnologiyalar, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi, təhsil, səhiyyə, turizm, media və idman sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün ortaq baxışların mövcudluğunu, eləcə də ikitərəfli əlaqələrin möhkəmləndirilməsi istiqamətində konkret addımların atılmasının və işlərin koordinasiyasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Komissiya əlavə tədbirlərin görülməsi vasitəsilə ticarət dövriyəsinin artırılması, iqtisadi əməkdaşlığın inkişafına nail olmaq, müştərək sənaye və texnologiya təşəbbüslərinə dəstək vermək, Azərbaycan Respublikası və Küveyt Dövləti arasında ticarət mübadiləsinin asanlaşdırılması üçün logistik xidmətləri təkmilləşdirmək barədə razılığa gəlib. Komissiya, həmçinin enerji sferasında, o cümlədən neft və qaz sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə edib, iqtisadi resursların uzunmüddətli diversifikasiyasına dəstək verən təmiz enerji layihələri üzrə birgə təşəbbüslərin müəyyən edilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Küveyt tərəfi Azərbaycan tərəfini BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) uğurlu ev sahibliyinə görə təbrik edib, bütün dünyadan geniştərkibli nümayəndələrin iştirakı ilə Azərbaycan Respublikasının belə mühüm beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etməsinin onun beynəlxalq səviyyədə xüsusi yerinin və qabaqcıl rolunun göstəricisi olduğunu vurğulayıb, habelə konfransın uğuru üçün əlverişli şəraitin yaradılması istiqamətində təşkilatçılıq tədbirlərini alqışlayıb. Tərəflər çoxtərəfli tərəfdaşlıq müstəvisində müxtəlif beynəlxalq forumlarda əməkdaşlığı və qarşılıqlı dəstəyi yüksək qiymətləndiriblər.
Azərbaycan-Körfəz əməkdaşlığı müstəvisində, Azərbaycan Respublikası Körfəz Əməkdaşlıq Şurasının cari sessiyasına sədrlik edən Küveyt Dövlətinin səylərini yüksək qiymətləndirib. Tərəflər sözügedən məsələlər çərçivəsində əməkdaşlığı və 2024–2028-ci illər üzrə Körfəz Əməkdaşlıq Şurası–Azərbaycan Respublikası birgə iş planını həyata keçirmək niyyəti ilə çıxış ediblər.
Regional və beynəlxalq müstəvidə diqqət tələb edən bir çox məsələlər nəzərdən keçirilib, beynəlxalq təhlükəsizlik və sülhə nail olmaq istiqamətində fəaliyyətə dəstək göstərməyin əhəmiyyəti, münaqişələrin BMT nizamnaməsi və beynəlxalq hüququn prinsiplərinə uyğun olaraq həllinin vacibliyi vurğulanıb. Azərbaycan Respublikası və Küveyt Dövləti bir-birinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünü dəstəkləmək ilə bağlı öhdəliklərinə sadiq olduqlarını bir daha diqqətə çatdırıblar.
Azərbaycan Respublikası və Küveyt Dövləti arasında Əməkdaşlıq üçün Birgə Komissiyanın 3-cü iclasının işinin sonunda iclasın təsdiq olunmuş protokolu, ona nəzarət mexanizmləri, onun əlavələri – növbəti iki il üçün müştərək yol xəritəsi imzalanıb. Bu hər iki ölkənin bütün aidiyyəti qurumlarının strateji əməkdaşlıq vasitəsilə müxtəlif sahələrdə fəaliyyətini, eləcə də əməkdaşlıq çərçivəsini, konkret prosedurları və 2025–2027-ci illər üzrə müddəti əhatə edir. Tərəflər, həmçinin kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq müqaviləsini, idman, mədəniyyət və turizm sahələrinə aid bir neçə fəaliyyət proqramını imzalayıblar.
Yekunda, tərəflər Birgə Komissiyanın 4-cü iclasının 2027-ci ildə Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində keçirilməsi barədə razılığa gəliblər.

No:176/25, Joint Declaration following the 3rd Meeting of the Joint Commission for Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Kuwait
30 April 2025 17:43
30 April 2025
Within the framework of mutual commitments to strengthen bilateral relations between the the Republic of Azerbaijan and the State of Kuwait, the 3rd meeting of the Joint Commission for Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the State of Kuwait was held in the State of Kuwait on 30 April 2025, chaired on the one side by Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, and on the other side by Mr. Abdullah Ali Al-Yahya, Minister of Foreign Affairs of the State of Kuwait, and included the representatives of both countries.
The meeting aimed at strengthening and solidifying bilateral relations between Azerbaijan and Kuwait at all levels. These relations are based on mutual respect and interest, as well as the organization of coordinated work on issues of mutual importance. The Joint Commission for Cooperation between the governments of the two countries provides a platform for continuous dialogue to strengthen common economic priorities and long-term cooperation.
The Azerbaijani and Kuwaiti sides emphasized the long-term development of relations between the two friendly countries, the existence of common views to strengthen cooperation in areas of mutual interest, particularly in the fields of energy, trade, investment, infrastructure, high technologies, transport, agriculture, food security, education, healthcare, tourism, media and sports, as well as the importance of taking concrete steps and coordinating activities to strengthen bilateral relations.
At the same time, the Commission agreed on expanding trade turnover through additional measures, achieving progress in strengthening economic ties, rendering support to joint industrial and technological initiatives, and improving logistics services to facilitate trade exchange between the Republic of Azerbaijan and the State of Kuwait. The Commission also discussed opportunities for expanding cooperation in the energy sector, including oil and gas, and emphasized the importance of identifying joint initiatives on clean energy projects that support long-term diversification of economic resources.
The Kuwaiti side congratulated the Azerbaijani side on the successful hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), emphasizing that the hosting of such an important international event by the Republic of Azerbaijan with the participation of extensive representation from all over the world is an indicator of its special place and leading role at the international level, and also applauded its organizational measures to create favourable conditions for the sake of success of the conference. The parties highly appreciated the cooperation and mutual support in various international forums within the framework of a multilateral partnership.
In the context of Azerbaijan-Gulf cooperation, the Republic of Azerbaijan highly appreciated the efforts of the State of Kuwait, which chairs the current session of the Gulf Cooperation Council. The parties expressed their intention to cooperate within the framework of the aforementioned issues and implement the Gulf Cooperation Council – the Republic of Azerbaijan joint work plan for 2024-2028.
Various noteworthy issues at the regional and international levels were addressed, the significance of supporting activities aimed at achieving international security and peace, and the importance of resolving conflicts in accordance with the UN Charter and the principles of international law were emphasized. The Republic of Azerbaijan and the State of Kuwait reiterated their commitment to their obligations to support each other’s sovereignty and territorial integrity.
At the end of the 3rd meeting of the Joint Commission for Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the State of Kuwait, the approved protocol of the meeting of the Joint Commission, the control mechanisms on it, and its annexes - a joint roadmap for the next two years were signed. This covers the activities of the joint institutions in various fields through strategic cooperation, as well as the framework of cooperation, specific procedures, and the period for 2025-2027. The parties also signed a cooperation agreement in the field of agriculture, as well as several activity programs in the fields of sports, culture, and tourism.
In conclusion, the parties agreed to hold the 4th meeting of the Joint Commission in 2027 in Baku, the capital of the Republic of Azerbaijan.