No:176,19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə ABŞ Dövlət Katibinin siyasi məsələlər üzrə müavini Devid Heyl arasında görüş keçirildi
Vaşınqtonda Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə ABŞ Dövlət Katibinin siyasi məsələlər üzrə müavini Devid Heylin görüşü baş tutub.
Görüşdə tərəflər ikitərəfli əməkdaşlığının siyasi gündəliyinə daxil olan bir sıra məsələləri müzakirə etdilər. Azərbaycan-ABŞ münasibətlərinin əsas cəhətləri, əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üzrə prioritet istiqamətlər və son zamanlar əməkdaşlıqda artan dinamika barədə geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Bölgədə mövcud olan vəziyyət barədə danışan iki dövlət rəsmisi həlli uzadılmış Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqlar prosesinin hazırkı vəziyyəti və prosesin irəli aparılması üçün atılmalı zəruri addımları müzakirə etdilər. Hər iki tərəf ATƏT-in Minsk Qrupu çərçivəsində hal-hazırda aparılan danışıqlar prosesinə dəstək ifadə etdi.
Azərbaycanın Əfqanıstandakı əməliyyatlar kontekstində göstərdiyi dəstək ABŞ tərəfindən yüksək qiymətləndirildi və bu xüsusda ölkəmizin strateji önəmi Dövlət Katibinin müavini tərəfindən vurğulandı.
Tərəflər habelə bölgədə Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə reallaşan enerji və nəqliyyat layihələrini, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər regional məsələləri müzakirə etdilər.

Press release 20 June 2019 15:08
No:176/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Under Secretary of State for Political Affairs David Hale
20 June 2019 15:08
A meeting between the foreign minister Elmar Mammadyarov and Under Secretary of State for Political Affairs David Hale took place in Washington.
At the meeting, the sides discussed many issues on the political agenda of bilateral cooperation. They exchanged views on key aspects of Azerbaijan-US relations, priority areas for development of cooperation, and recent dynamics of cooperation.
Touching on the situation in the region, two state officials discussed the current state of the negotiation process on the resolution of the protracted Armenia-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict and the necessary steps to be taken in order to further the process. Both sides expressed their support to the negotiation process held within the OSCE Minsk Group.
The support of Azerbaijan to the operations in Afghanistan was highly appreciated by the US side and in this context, the strategic importance of our country was emphasized by the Under Secretary of State.
The sides also discussed the regional energy and transport projects realized by initiative and with the participation of Azerbaijan, as well as the other regional issues of mutual interest.