No:175/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mərbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ-ın “Xəzər Siyasət Mərkəzi”nin nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair məlumatı
19 may 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ABŞ-ın müstəqil beyin mərkəzi olan “Xəzər Siyasət Mərkəzi”nin nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov nümayəndə heyətinə bölgədə baş verən son hadisələr, o cümlədən münaqişə sonrası yaranan yeni vəziyyət, üçtərəfli bəyanatlar və onların icrası ilə bağlı məsələlər, işğal faktorunun aradan qaldırılması ilə beynəlxalq hüququn suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması imkanının yaranması, azad edilmiş ərazilərdə bərpa, yenidənqurma və reinteqrasiya prosesinin həyata keçirilməsi barədə ətraflı məlumat verib.
Nazir Ceyhun Bayramov üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, o cümlədən Azərbaycanın hərbi əsir statuslu şəxsləri Ermənistana geri qaytardığını, 1600-dək erməni hərbçisinin cəsədinin qarşı tərəfə təhvil verildiyini, habelə kommunikasiya xətlərinin açılışı istiqamətində müvafiq danışıqların davam etdirildiyini qeyd edib. Eyni zamanda, hələ 1991-94-cü illərdə aparılan hərbi əməliyyatlar nəticəsində itkin düşən 4000-dək azərbaycanlı ilə bağlı məlumatın bu günədək Ermənistan tərəfindən verilmədiyi qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Bölgədə iki dövlətin sərhəd ərazisində baş verən son gərginlikdən bəhs edən nazir, Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyü çərçivəsində həyata keçirilən sərhəd mühafizə sisteminin gücləndirilməsi işini davam etdirdiyini və bu prosesin tərəflərin hər birində olan xəritələr əsasında həyata keçirildiyini qeyd edib. Bu məsələnin Ermənistan tərəfindən siyasiləşdirildiyi, bu kimi fikir ayrılıqlarının danışıqlar yolu ilə həll edilməli olduğu vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov enerji məsələlərinə də toxunaraq, bu sahədə həyata keçirilən irimiqyaslı layihələrdən və onların bölgənin inkişafına verdiyi töhfədən danışdı. ABŞ-ın Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən enerji layihələrinə verdiyi davamlı dəstək məmnunluqla qeyd olundu.
Daha sonra nazir nümayəndə heyətinin suallarını cavablandırdı; tərəflər arasında ikitərəfli münasibətlər, habelə regional təhlükəsizlik məsələləri üzrə geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

No:175/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the delegation of the Caspian Policy Center (CPC) of the United States
On May 19, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with a delegation from the Caspian Policy Center (CPC), an independent research think tank in the United States.
Minister Jeyhun Bayramov informed the delegation about the latest developments in the region, including the new post-conflict situation, trilateral statements and issues related to their implementation, the possibility of normalizing relations between Azerbaijan and Armenia, with the elimination of the fact of occupation, on the basis of such principles of international law as sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders, the implementation of the process of restoration, reconstruction and reintegration in the liberated areas.
Minister Jeyhun Bayramov noted the steps taken by Azerbaijan in connection with the implementation of the trilateral statements, including the return of persons with the status of prisoners of war to Armenia, the transfer of up to 1,600 bodies of Armenian servicemen to the opposite side, as well as the continuation of relevant negotiations to open communication lines. At the same time, the other side was informed that Armenia has not yet provided information on about 4,000 Azerbaijanis missing as a result of military operations in 1991-1994.
Speaking about the recent tensions in the border area of the two countries, the Minister noted that Azerbaijan continues to strengthen the border protection system within its territorial integrity, and this process is carried out on the basis of maps on each side. It was stressed that this issue was politicized by Armenia, and such differences should be resolved through negotiations.
Touching upon energy issues, Minister Jeyhun Bayramov spoke about large-scale projects implemented in this area and their contribution to the development of the region. The continued support of the United States for energy projects initiated and participated in by Azerbaijan was noted with satisfaction.
The Minister then answered the questions from the delegation; the sides had a wide exchange of views on bilateral relations, as well as on regional security issues.