Mətbuat şərhi 20 iyun 2019
No:175/19, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi vəzifəsini icra edən Filip Riker ilə görüşdü
Vaşınqtona səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi vəzifəsini icra edən Filip Riker ilə görüşü keçirilib. Görüşdə həmçinin, Dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Corc Kent də iştirak edib.
Görüşdə tərəflər ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyindəki bir çox məsələlər, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət və digər sahələrdə əlaqələr üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar. ABŞ-Azərbaycan arasında əməkdaşlığın artan templə inkişaf etdiyi vurğulanıb.
Bölgədəki vəziyyət, xüsusilə də Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqların cari vəziyyəti,eləcə də ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərinin iştirakı ilə Vaşinqtonda keçiriləcək görüşdən gözləntilər barədə tərəflər arasında müzakirələr aparılıb.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən enerji, tranzit və nəqliyyat layihələri, xüsusilə də Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, Cənubi Qaz Dəhlizi barədə müzakirələr aparılıb.

No:175/19, Foreign Minister Elmar Mammadyarov held a meeting with the acting assistant secretary of the Department of State’s Bureau of European and Eurasian Affairs Philip Reeker
In the framework of his visit to Washington, foreign minister Elmar Mammadyarov met with the acting Assistant Secretary of the Department of State’s Bureau of European and Eurasian Affairs, Philip Reeker. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, George Kent has also participated at the meeting.
The sides had a broad exchange of views over many issues of bilateral cooperation agenda, including the relations in political, economic, trade and other spheres. It was emphasized that the US-Azerbaijani relations are developing at a rapid pace.
The situation in the region, especially the current stage of the negotiations over the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, as well as the expectations from the Washington meeting were discussed between the sides.
Exchanges took place over the energy, transit and transport projects realized by initiative and with the participation of Azerbaijan, especially Baku-Tbilisi-Kars railway and Southern Gas Corridor.