Mətbuat şərhi 18 iyul 2020 02:14
No:174/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Macarıstan Xarici İşlər və Ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb
18 iyul 2020 02:14
17 iyul 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə ölkəmizdə işgüzar səfərdə olan Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət naziri Peter Siyarto arasında görüş keçirilib.
Nazirlər arasında ikitərəfli formatda başlayan görüş daha sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş formatda davam edib.
Görüş zamanı Azərbaycan Xarici İşlər naziri macarıstanlı həmkarını səmimiyyətlə salamlayıb və nazir Peter Siyartonun təbriklərini qəbul edib.
Nazirlər iki ölkə arasında mövcud olan strateji əməkdaşlıq münasibətlərin inkişafından məmnunluq ifadə edib və ikitərəfli münasibətlərin bir sıra istiqamətlərdə, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, təhsil, mədəniyyət, turizm, səhiyyə və digər sahələrdə bundan sonra da möhkəmləndirilməsi üçün səylərin əsirgənilməyəcəyini vurğulayıblar.
Nazir C.Bayramov bölgədə olan vəziyyət, xüsusilə Ermənistanın son təxribatı, bölgədə gərginləşən vəziyyətin kökündə məhz Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin dayandığı, 30 ilə yaxındır ki, Azərbaycan ərazilərinin Ermənistanın hərbi işğal altında saxlandığı və məhz bu səbəbdən də bölgədə gərginliyin müşahidə olunduğu barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb. Beynəlxalq ictimaiyyətin bu məsələdə tutduğu qətiyyətli mövqeyə istinad edən Ceyhun Bayramov əfsuslar olsun ki, qəbul olunan qərar və qətnamələrin həyata keçirilmədiyini bildirirərək, ikili standartların müşahidə edildiyini təəssüf hissi ilə bildirib. Ermənistanın iki dövlət sərhədində son hərbi təxribatı və bölgədəki mövcud vəziyyətlə bağlı qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandıran nazir C.Bayramov bölgədə davamlı sülh və təhlükəsizliyin, rifahın təmin olunmasında yeganə yolun məhz BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri və digər təşkilatların məlum qərar və sənədlərinin də tələb etdiyi kimi işğalçı ölkənin silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsindən və yeddi ətraf rayonundan çıxarılmasının olduğunu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
Bölgədəki yaranmış vəziyyətlə bağlı narahatlığını bildirən macar Xarici İşlər naziri Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə münasibətdə Macarıstanın mövqeyinin bəlli və dəyişilməz olduğunu, Macarıstanın Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü qətiyyətlə dəstəklədiyini vurğulayıb. Beynəlxalq ictimaiyyətin sərgilədiyi ikili standartlara gəldikdə isə  bu yanaşmanın Macarıstan tərəfindən də müşahidə edildiyini qeyd edən nazir Peter Siyarto  Macarıstan xarici siyasətinin əsasında məhz qarşılıqlı hörmət prinsipinin durduğunu qeyd edib.
Nazirlər mövcud qlobal pandemiya şəraitində beynəlxalq əməkdaşlığın və həmrəyliyin əhəmiyyətini qeyd ediblər. Nazir P.Siyarto COVİD-19 ilə mübarizəyə dair BMT-nin xüsusi sessiyasının keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin irəli sürdüyü təşəbbüsün Macarıstan tərəfindən dəstəkləndiyini məmnunluqla qeyd edib və bütün dünyanın hazırda əziyyət çəkdiyi bu pandemiya ilə mübarizə həsr olunacaq sessiyanın təşkil olunması təşəbbüsünün Macarıstan tərəfindən olduqca yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. Bu xüsusda nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan dövlət başçısının COVİD-19 pandemiyası ilə bağlı BMT-nin xüsusi sessiyasının keçirilməsi təşəbbüsünün Macarıstan tərəfindən dəstəklənməsinə görə təşəkkürünü bildirib.
Tərəflər, Azərbaycanın Avropanın enerji təminatının şaxələndirilməsində, xüsusilə qaz təminatında mühüm rolu barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Macarıstan naziri Macarıstanın Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə reallaşan qaz təminatı layihələrindən faydalanmaq marağını ifadə edib.
Görüşdə, habelə iki ölkə arasında hüquq-müqavilə bazasının genişləndirilməsi məsələləri müzakirə edilib.
İki ölkə arasında mövcud olan pozitiv səfərlər və mübadilələr dinamikasının gələcəkdə də davam etdiriləcəyindən əminlik ifadə edilib.
Nazirlər, həmçinin Türk Şurası çərçivəsində əməkdaşlığın əhəmiyyətindən bəhs edib, eləcə də digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində dəstək və əməkdaşlığın bundan sonra da davam etdiriləcəyini vurğulayıblar.
Azərbaycanın Avropa İttifaqı (Aİ) ilə münasibətlərinə toxunan P.Siyarto Macarıstanın Aİ ilə Azərbaycan arasında aparılan yeni saziş üzrə danışıqların tezliklə yekunlaşmasının tərəfdarı olduğunu qeyd edib.
Görüşün sonunda P.Siyarto azərbaycanlı həmkarını pandemiya ilə bağlı vəziyyət normallaşdıqdan sonra Budapeştə rəsmi səfərə dəvət edib.
Görüşdən sonra iki nazir tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi və Macarıstan insan Resursları Nazirliyi arasında səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlıq dair Anlaşma Memorandumu”, “Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti ilə Macarıstan Milli Vergi və Gömrük Administrasiyası arasında məlumat mübadiləsi və vergi tələblərinin alınmasında yadım haqqında Anlaşma Memorandumu”, “Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Macarıstan İnnovasiya və Texnologiya Nazirliyi arasında səhiyyə sənayesi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş” sənədlərini imzalanıb.

No:174/20, The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with his Hungarian counterpart Peter Szijjártó
18 July 2020 02:14
On July 17, 2020, a meeting was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Peter Szijjártó, who is on a working visit to Azerbaijan.
The meeting started in tête-à-tête format and later continued with the participation of delegations in an extended format.
During the meeting, the Azerbaijani Foreign Minister cordially greeted his Hungarian counterpart and received congratulations from Minister Peter Szijjártó.
The Ministers expressed satisfaction with the development of existing strategic cooperation between the two countries and stressed that efforts would be made for further strengthening bilateral relations in a number of areas, including economy, trade, education, culture, tourism, health and etc.
Minister J.Bayramov briefed his counterpart on the situation in the region, especially the recent provocations by Armenia, and stated that the main reason for the escalation of tensions in the region is the occupation of the Azerbaijani territories by Armenia for about 30 years. Referring to the strong position of the international community on this issue, J.Bayramov stated that, unfortunately, adopted decisions and resolutions were not implemented, and that double standard was observed in the issue. Briefing his counterpart on the latest military provocation of Armenia on the border and the current situation in the region, Minister J.Bayramov noted that the only way for ensuring lasting peace, security and prosperity in the region is the withdrawal of armed forces of the aggressor state from the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and seven adjacent regions, as required by UN Security Council resolutions and relevant decisions and documents of other organizations.
Expressing concern over the current situation in the region, the Hungarian Foreign Minister stressed that Hungary's position on the Armenia - Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict is clear and unchangeable and that Hungary strongly supports the territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders. As for the double standards demonstrated by the international community, Minister P.Szijjártó noted that this approach is also observed by Hungary, noting that the principle of mutual respect underlies Hungarian foreign policy.
The Ministers stressed the importance of international cooperation and solidarity in the context of the current pandemic. Minister P.Szijjártó noted with satisfaction that Hungary supported the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan to hold a special UN session on combating COVID-19 and expressed appreciation of his country for the initiative to hold a session to combat the pandemic, which distresses the whole world. In this regard, Minister J. Bayramov thanked Hungary for the support of the initiative of the President of Azerbaijani to hold a special UN session on the COVID-19 pandemic.
The sides exchanged views on the important role of Azerbaijan in the diversification of Europe's energy supply, especially gas supply. The Hungarian Minister expressed Hungary's interest in benefiting from gas supply projects implemented with the initiative and participation of Azerbaijan.
The issues of expanding the treaty-legal framework between the two countries were also discussed at the meeting.
The Ministers expressed confidence that the dynamics of existing positive visits and exchanges between the two countries will continue in the future.
The Ministers also spoke about the importance of cooperation within the Turkic Council and stressed that support and cooperation within other international organizations will be continued.
Touching upon Azerbaijan's relations with the European Union, P.Szijjártó noted that Hungary supports the early completion of negotiations on a new agreement between the EU and Azerbaijan.
At the end of the meeting, P. Szijjártó invited his Azerbaijani counterpart to pay an official visit to Budapest after the normalization of the situation about the pandemic.
After the meeting, the documents “Memorandum of Understanding on cooperation in the field of health and medical science between the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Human Capacities of Hungary”, “Memorandum of Understanding between the State Tax Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the National Tax and Customs Administration of Hungary on Exchange of information and assistance in the recovery of tax claims”, “Agreement between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry for Innovation and Technology of Hungary on cooperation in the field of health industry " were signed by the Ministers.