No:174/19, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri Con Bolton ilə görüşdü
20 iyun 2019 09:21
Vaşınqtona işgüzar səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri Con Bolton ilə görüşü baş tutub.
Görüşdə tərəflər bir sıra məsələlər üzrə, o cümlədən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinin cari mərhələsi və substantiv məsələlər üzrə danışıqların irəli aparılması yolları ətrafında intensiv və uzun fikir mübadiləsi aparıblar.
ABŞ və Azərbaycan arasında mövcud olan ikitərəfli siyasi gündəlikdə duran bir çox məsələlər, eləcə də iqtisadi əlaqələr və həyata keçirilən təşəbbüslər, enerji və nəqliyyat sahəsində rellaşdırılan layhələr, habelə Avropaya qaz təminatının şaxələndirilməsi üzrə əlavə imkanları tərəflər arasında müzakirə edilib.
Görüşdə, həmçinin geniş Yaxın Şərq bölgəsində mövcud olan vəziyyət, eləcə də qlobal gündəlikdə duran qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:174/19, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with the Assistant to the President of the United States of America for National Security Affairs John Bolton
20 June 2019 09:21
In the framework of his working visit to Washington Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Assistant to the President of the United States of America for National Security Affairs John Bolton.
At the meeting, the sides had intensive and lengthy exchanges on various issues, including the current stage of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict settlement and the ways of advancing the talks based on the substance.
Many issues in the bilateral political agenda between the US and Azerbaijan, as well as the economic ties and initiatives, energy and transport projects, as well as the opportunities for further diversification of gas supplies to Europe, were discussed.
At the meeting, the sides also exchanged views on the situation in the wider Middle East, as well as issues of mutual interest on the global agenda.