No:173/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İtaliyanın xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Enzo Moavero Milanesi ilə görüşüb
19 iyul 2018 03:54
Görüş əsnasında nazirlər Italiya prezidenti Sercio Mattarellanın Azərbaycana həyata keçirilən rəsmi səfərini iki ölkə arasında siyasi dialoqun və hərtərəfli əməkdaşlığın yüksək səviyyəsinin göstəricisi kimi qiymətləndirdilər.Nazir Elmar Məmmədyarov İtaliya prezidentinin ölkəmizə ilk səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə keçirdiyi görüşün və apardığı müzakirələrin siyasi, iqtisadi-ticarət, enerji, mədəniyyət, elm-təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın təşviqi üçün mühüm təkan verəcəyini qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov İtaliyanın bu il ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri funksiyasını həyata keçirdiyini nəzərə alaraq, İtaliyanın Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə gedən danışıqlar prosesinə diqqət yetirməsinin əhəmiyyətinə toxundu. Nazir E.Məmmədyarov bütün beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəklədiyini və münaqişənin bu prinsiplər əsasında BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq həll edilməli olduğunu bildirdi.
İtaliyanın Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşı olduğunu xatırladan nazir E.Məmmədyarov Cənub Qaz Dəhlizinin işə düşməsinin əlaqələrin daha da inkişafına xidmət edəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Enzo Moavero Milanesi ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu bildirdi. İkitərəfli əlaqələrlə barabər İtaliyanın Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığının genişləndirilməsini dəstəklədiyini dedi.

Press release 19 July 2018 03:54
No:173/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Enzo Moavero Milanesi, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Italy
19 July 2018 03:54
At the meeting, the Ministers assessed the official visit of the Italian President H.E Mr. Sergio Mattarella to Azerbaijan as an indication of high level political dialogue and comprehensive cooperation between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov noted that the meeting and negotiations between the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev and the Italian President within the framework of his first visit to Azerbaijan would give an important impetus to the promotion of cooperation in political, economic, trade, energy and other spheres.
Elmar Mammadyarov touched upon the importance of Italy's focus on the ongoing negotiation process on the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict with a view of Italy’s current status as OSCE Chair-in-Office. E.Mammadyarov said that the whole international community supports territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders. He stressed that the conflict should be solved on the basis of these principles in accordance with the requirements of the UN Security Council resolutions.
Saying that Italy is the key trade partner of Azerbaijan, E.Mammadyarov expressed assurance that the commissioning of the Southern Gas Corridor will serve to further development of bilateral relations.
Enzo Moavero Milanesi shared his impressions about the visit to Azerbaijan and expressed his delight with the personal acquaintance with Azerbaijan. It was stated that along with bilateral relations Italy supports further development of EU-Azerbaijan cooperation.