No:172/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaza üzrə xüsusi nümayəndəsi Maqdalena Qrono ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 aprel 2026 03:22
18 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Maqdalena Qrononu qəbul edib.
Görüş zamanı, Azərbaycan-Avropa İttifaqı (Aİ) əməkdaşlığının cari vəziyyəti və perspektivləri, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, habelə regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə olunub.
Azərbaycan və Aİ arasında siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, enerji təhlükəsizliyi və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq məsələləri, əməkdaşlıq platformaları və alətləri üzrə əldə edilmiş razılıqlar, habelə növbəti addımlar nəzərdən keçirilib.
Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Antonio Koştanın ölkəmizə səfəri zamanı aparılmış müzakirələrin, Azərbaycan-Avropa İttifaqı arasında mümkün əməkdaşlıq mexanizmlərinin, yeni ikitərəfli saziş üzrə danışıqların bərpasının və Tərəfdaşlıq Prioritetləri sənədi üzrə müzakirələrin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma və sülh prosesi, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:172/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the European Union Special Representative for the South Caucasus Magdalena Grono
19 April 2026 03:22
On 18 April, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the European Union Special Representative for the South Caucasus Magdalena Grono.
During the meeting, the current state and prospects of Azerbaijan-European Union (EU) cooperation, the Azerbaijan-Armenia normalization process, as well as regional and international issues were discussed.
Issues of cooperation between Azerbaijan and the EU in political, economic, transport, energy security and other directions, the agreements reached on cooperation platforms and instruments, as well as the next steps were reviewed.
The importance of the discussions held during the visit of the President of the European Council Antonio Costa to our country, possible cooperation mechanisms between Azerbaijan and the European Union, the resumption of negotiations on a new bilateral agreement and the discussions on the Partnership Priorities document was emphasized.
At the meeting, views were exchanged on the Azerbaijan-Armenia normalization and peace process, as well as on other bilateral and regional issues of mutual interest.