No:172/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə təşkilatının Baş katibi Kayrat Sarıbay ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
17 aprel 2024 18:35
17 aprel 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Baş katibi Kayrat Sarıbay ilə görüşüb.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycanın AQEM-də 2024-2026-cı illər üzrə sədrliyinin mümkün prioritet və planlarını, təşkilat çərçivəsində mövcud işlər və gələcək perspektivləri müzakirə ediblər.
Baş katib Kayrat Sarıbay Azərbaycanın AQEM çərçivəsində hər zaman fəal iştirak etdiyini məmnunluqla qeyd edib və sədr seçilməsi münasibətilə səmimi təbriklərini çatdırıb. Nəqliyyat bağlantıları, ətraf mühit kimi mövzuların AQEM üçün hazırda ən aktual məsələlərdən olduğunu qeyd edən K.Sarıbay, bu xüsusda Azərbaycanın konstruktiv mövqeyi ilə seçildiyini vurğulayıb.
Görüşdə tərəflər AQEM-in transformasiyası, qurumun fəaliyyətinin birgə maraq doğuran və aktual məsələlər üzrə istiqamətlənməsi, Azərbaycanın sədrliyi ilə keçiriləcək Nazirlər görüşünə və qarşıdan gələn Zirvə görüşünə hazırlıq, COP-29 çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları, habelə regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:172/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), Kairat Sarybay
17 April 2024 18:35
On 17 April 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Secretary General of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), Kairat Sarybay.
During the meeting, the sides discussed the possible priorities and plans of Azerbaijan’s chairmanship of CICA for 2024–2026, as well as ongoing activities within the organization and future prospects.
Secretary General Kairat Sarybay noted with satisfaction that Azerbaijan has always actively participated within CICA and extended his sincere congratulations on Azerbaijan’s election as Chair. Highlighting that issues such as transport connectivity and the environment are currently among the most relevant topics for CICA, K. Sarybay emphasized that Azerbaijan stands out with its constructive position in this regard.
During the meeting, the sides also exchanged views on the transformation of CICA, orienting the organization’s activities towards issues of mutual interest and relevance, preparations for the Ministerial meeting to be held under Azerbaijan’s chairmanship and the upcoming Summit, opportunities for cooperation within the framework of COP29, as well as regional issues.